Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wyroku nie ma, więc nie ma co publikować

05.04.2016, 12:12; Aktualizacja: 05.04.2016, 15:32

- Rozstrzygnięcie z 9 marca nie jest wyrokiem. Rząd nie może go opublikować - napisał minister do spraw europejskich Konrad Szymański liście do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który przyjechał do Polski, aby rozmawiać o Trybunale Konstytucyjnym. 5 kwietnia spotka się on z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

Reklama

Wysłany w ubiegłym tygodniu list, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza" powtarza dotychczasowe argumenty rządu Beaty Szydło. Szymański pisze, że Trybunał Konstytucyjny nie miał prawa zajmować się 9 marca nowelizacją tzw. ustawy naprawczej, a czyniąc to, zignorował zasadę domniemania konstytucyjności ustaw. Zdaniem ministra TK naruszył w ten sposób m.in. art. 7 konstytucji ("Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa"). "To jest bezpośrednia przyczyna, dla której prawne rozstrzygnięcie z 9 marca 2016 r. nie może być uznawane za wyrok i rząd nie jest w stanie go opublikować" - tłumaczy Szymański.

Szymański wspomina też o grupie ekspertów powołanej przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, której celem ma być opracowanie zaleceń dla prac parlamentarnych w celu jak najszybszego wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej. "Parlamentarna większość w Sejmie nie rezygnuje z wysiłków na rzecz znalezienia kompromisu politycznego' - przekonuje Szymański. Ale pod koniec listu nadmienia, że "zewnętrzne rekomendacje, przyjmowane z uwagą, mogą czasem tworzyć fałszywe wrażenie, że nie jest potrzebny kompromis ze strony wszystkich uczestników sporu".

Ponadto Szymański podkreśla też, że Komisja Wenecka - wykraczając poza prośbę polskiego rządu - zajęła się nie tylko ustawą o TK, ale i sporami wokół składu TK. To zaś jest kwestia nadal politycznie nierozwiązana, gdyż istnieją "poważne różnice opinii co do roli zaprzysięgania sędziów przez prezydenta".

Wraz z listem przesłano 5-stronicowy załącznik podpisany przez wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Stępkowskiego. Argumentuje on m.in., że prezydenckie uprawnienie do niezaprzysięgania sędziów miało być potwierdzone już w 2006 r., gdy ówczesny prezydent Lech Kaczyński długo odmawiał zaprzysiężenia Lidii Bagińskiej, a przyjął od niej ślubowanie dopiero, gdy upewnił się, że Bagińska zaraz potem zrezygnuje z TK.

Frans Timmermans nadzoruje postępowanie Komisji na rzecz praworządności w Polsce wszczęte 13 stycznia głównie za sprawą konflikt wokół trybunału.


Pozostało jeszcze 0% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.