Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wyroku nie ma, więc nie ma co publikować

05.04.2016, 12:12; Aktualizacja: 05.04.2016, 15:32

- Rozstrzygnięcie z 9 marca nie jest wyrokiem. Rząd nie może go opublikować - napisał minister do spraw europejskich Konrad Szymański liście do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który przyjechał do Polski, aby rozmawiać o Trybunale Konstytucyjnym. 5 kwietnia spotka się on z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

Reklama

Wysłany w ubiegłym tygodniu list, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza" powtarza dotychczasowe argumenty rządu Beaty Szydło. Szymański pisze, że Trybunał Konstytucyjny nie miał prawa zajmować się 9 marca nowelizacją tzw. ustawy naprawczej, a czyniąc to, zignorował zasadę domniemania konstytucyjności ustaw. Zdaniem ministra TK naruszył w ten sposób m.in. art. 7 konstytucji ("Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa"). "To jest bezpośrednia przyczyna, dla której prawne rozstrzygnięcie z 9 marca 2016 r. nie może być uznawane za wyrok i rząd nie jest w stanie go opublikować" - tłumaczy Szymański.

Szymański wspomina też o grupie ekspertów powołanej przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, której celem ma być opracowanie zaleceń dla prac parlamentarnych w celu jak najszybszego wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej. "Parlamentarna większość w Sejmie nie rezygnuje z wysiłków na rzecz znalezienia kompromisu politycznego' - przekonuje Szymański. Ale pod koniec listu nadmienia, że "zewnętrzne rekomendacje, przyjmowane z uwagą, mogą czasem tworzyć fałszywe wrażenie, że nie jest potrzebny kompromis ze strony wszystkich uczestników sporu".

Ponadto Szymański podkreśla też, że Komisja Wenecka - wykraczając poza prośbę polskiego rządu - zajęła się nie tylko ustawą o TK, ale i sporami wokół składu TK. To zaś jest kwestia nadal politycznie nierozwiązana, gdyż istnieją "poważne różnice opinii co do roli zaprzysięgania sędziów przez prezydenta".

Wraz z listem przesłano 5-stronicowy załącznik podpisany przez wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Stępkowskiego. Argumentuje on m.in., że prezydenckie uprawnienie do niezaprzysięgania sędziów miało być potwierdzone już w 2006 r., gdy ówczesny prezydent Lech Kaczyński długo odmawiał zaprzysiężenia Lidii Bagińskiej, a przyjął od niej ślubowanie dopiero, gdy upewnił się, że Bagińska zaraz potem zrezygnuje z TK.

Frans Timmermans nadzoruje postępowanie Komisji na rzecz praworządności w Polsce wszczęte 13 stycznia głównie za sprawą konflikt wokół trybunału.


Pozostało jeszcze 0% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.