Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kara śmierci: Rekordowa liczba egzekucji

06.04.2016, 10:25; Aktualizacja: 06.04.2016, 10:58
 • Wyślij
 • Drukuj

W 2015 roku stracono minimum 1634 osoby - to wzrost o ponad 50 proc. względem poprzedniego roku i najwyższa odnotowana przez Amnesty International liczba od 1989 roku.

Reklama

Wzrost był w dużej mierze napędzany przez Arabię Saudyjską, Iran i Pakistan - informuje Amnesty International w corocznym przeglądzie stosowania kary śmierci na świecie.

W sumie były one odpowiedzialne za 89 proc. wszystkich egzekucji przeprowadzonych w 2015 roku (dane nie obejmują Chin).

Odnotowano także duży wzrost liczby wykonanych kar śmierci w Egipcie i Somalii.

Liczba krajów, które wykonywały egzekucje wzrosła z 22 w 2014 roku, do 25 w 2015 roku. A co najmniej 6 państw, które w 2014 roku ich nie stosowały, zrobiły to w 2015 roku.

Wśród 5 państw, które wykonały w 2015 roku najwięcej egzekucji znajdują się kolejno: Chiny, Iran, Pakistan, Arabia Saudyjska i USA.

Kilka państw, w tym Chiny, Iran i Arabia Saudyjska nadal skazywały na karę śmierci za czyny, (m.in.  przemyt, korupcję, cudzołóstwo i bluźnierstwo) które nie spełniają międzynarodowych kryteriów prawnych "najpoważniejszych" przestępstw.

Rok skrajności

Z raportu organizacji wynika również, że w 2015 roku, aż 4 państwa usunęły karę śmierci ze swojego prawa. Są to: Fidżi, Madagaskar, Republika Kongo i Surinam. Mongolia przyjęła z kolei nowy kodeks karny, który znosi karę śmierci i wejdzie w życie w 2016 roku.

Po raz pierwszy większość państw świata( tj. 102 państwa) zupełnie zniosła karę śmierci. W sumie 140 krajów nie uwzględnia jej w prawie lub nie stosuje praktyce.

PS/źródło: AI

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.