Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kara śmierci: Rekordowa liczba egzekucji

06.04.2016, 10:25; Aktualizacja: 06.04.2016, 10:58
 • Wyślij
 • Drukuj

W 2015 roku stracono minimum 1634 osoby - to wzrost o ponad 50 proc. względem poprzedniego roku i najwyższa odnotowana przez Amnesty International liczba od 1989 roku.

Reklama

Wzrost był w dużej mierze napędzany przez Arabię Saudyjską, Iran i Pakistan - informuje Amnesty International w corocznym przeglądzie stosowania kary śmierci na świecie.

W sumie były one odpowiedzialne za 89 proc. wszystkich egzekucji przeprowadzonych w 2015 roku (dane nie obejmują Chin).

Odnotowano także duży wzrost liczby wykonanych kar śmierci w Egipcie i Somalii.

Liczba krajów, które wykonywały egzekucje wzrosła z 22 w 2014 roku, do 25 w 2015 roku. A co najmniej 6 państw, które w 2014 roku ich nie stosowały, zrobiły to w 2015 roku.

Wśród 5 państw, które wykonały w 2015 roku najwięcej egzekucji znajdują się kolejno: Chiny, Iran, Pakistan, Arabia Saudyjska i USA.

Kilka państw, w tym Chiny, Iran i Arabia Saudyjska nadal skazywały na karę śmierci za czyny, (m.in.  przemyt, korupcję, cudzołóstwo i bluźnierstwo) które nie spełniają międzynarodowych kryteriów prawnych "najpoważniejszych" przestępstw.

Rok skrajności

Z raportu organizacji wynika również, że w 2015 roku, aż 4 państwa usunęły karę śmierci ze swojego prawa. Są to: Fidżi, Madagaskar, Republika Kongo i Surinam. Mongolia przyjęła z kolei nowy kodeks karny, który znosi karę śmierci i wejdzie w życie w 2016 roku.

Po raz pierwszy większość państw świata( tj. 102 państwa) zupełnie zniosła karę śmierci. W sumie 140 krajów nie uwzględnia jej w prawie lub nie stosuje praktyce.

PS/źródło: AI

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.