Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Udostępnienie hiperłącza do nielegalnych treści nie narusza praw autorskich

07.04.2016, 13:32; Aktualizacja: 07.04.2016, 14:36
 • Wyślij
 • Drukuj

I bez znaczenia są przy tym motywy działania osoby udostępniającej hiperłącze i fakt, że wiedziała, że materiały do których odsyła zostały umieszczone w internecie bez zezwolenia - uznał rzecznik generalny Melchior Wathelet.

Reklama

Zgodnie z unijną dyrektywą (2001/29/WE) każda czynność publicznego udostępniania utworów wymaga zezwolenia podmiotu praw autorskich.

Sanoma, wydawca miesięcznika Playboy, zleciła sporządzenie fotoreportażu na temat Britt Geertruidy Dekker, która występuje regularnie w programach telewizyjnych w Niderlandach.

GS Media, która prowadzi stronę internetową GeenStijl umieściła na niej hiperłącze przekierowujące czytelników do australijskiej strony, na której te zdjęcia były udostępnione bez zgody Sanomy.

Pomimo wezwań firmy, spółka GS Media odmówiła usunięcia spornego hiperłącza. A gdy australijska strona usunęła fotografie na żądanie Sanomy, GeenStijl zaczęła linkować do innych witryn. Z kolei gdy ta ostatnia strona również zastosowała się do wezwania spółki i usunęła zdjęcia, wtedy internauci na forum GeenStijl zaczęli umieszczać kolejne linki.

Zdaniem spółki Sanoma, GS Media naruszyła prawo autorskie. Hoge Raad der Nederlanden (sąd najwyższy Niderlandów), do którego została skierowana skarga kasacyjna, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem w tej sprawie.

Rzecznik generalny Melchior Wathelet w przedłożonej dzisiaj opinii uściślił przede wszystkim, że wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczy wyłącznie hiperłączy na stronie GeenStijl. Naruszenia prawa autorskiego poprzez udostępnienie zdjęć na innych stronach nie stanowią przedmiotu niniejszego postępowania.

Rzecznik generalny przyznał, że umieszczenie na stronie internetowej hiperłączy do utworów chronionych prawem autorskim, które są ogólnie dostępne na innej stronie, nie może być kwalifikowane jako „czynności publicznego udostępnianiaˮ w rozumieniu dyrektywy. Działanie podmiotu prowadzącego stronę, który umieszcza hiperłącze nie jest bowiem niezbędne dla podawania do wiadomości internautów spornych fotografii.

W tym kontekście nie mają znaczenia motywy działania spółki GS Media i fakt, że wiedziała ona lub powinna była wiedzieć, że materiały do których odsyła zostały umieszczone w internecie bez zezwolenia.

Zdaniem rzecznika generalnego każda inna interpretacja pojęcia „publicznego udostępnianiaˮ powodowałaby poważne zakłócenia funkcjonowania internetu i stanowiłaby naruszenie jednego z podstawowych celów dyrektywy, czyli rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Europie.

PS

Opinia rzecznika generalnego z 7 kwietnia 2016 roku (C-160/15)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.