Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Udostępnienie hiperłącza do nielegalnych treści nie narusza praw autorskich

07.04.2016, 13:32; Aktualizacja: 07.04.2016, 14:36
 • Wyślij
 • Drukuj

I bez znaczenia są przy tym motywy działania osoby udostępniającej hiperłącze i fakt, że wiedziała, że materiały do których odsyła zostały umieszczone w internecie bez zezwolenia - uznał rzecznik generalny Melchior Wathelet.

Reklama

Zgodnie z unijną dyrektywą (2001/29/WE) każda czynność publicznego udostępniania utworów wymaga zezwolenia podmiotu praw autorskich.

Sanoma, wydawca miesięcznika Playboy, zleciła sporządzenie fotoreportażu na temat Britt Geertruidy Dekker, która występuje regularnie w programach telewizyjnych w Niderlandach.

GS Media, która prowadzi stronę internetową GeenStijl umieściła na niej hiperłącze przekierowujące czytelników do australijskiej strony, na której te zdjęcia były udostępnione bez zgody Sanomy.

Pomimo wezwań firmy, spółka GS Media odmówiła usunięcia spornego hiperłącza. A gdy australijska strona usunęła fotografie na żądanie Sanomy, GeenStijl zaczęła linkować do innych witryn. Z kolei gdy ta ostatnia strona również zastosowała się do wezwania spółki i usunęła zdjęcia, wtedy internauci na forum GeenStijl zaczęli umieszczać kolejne linki.

Zdaniem spółki Sanoma, GS Media naruszyła prawo autorskie. Hoge Raad der Nederlanden (sąd najwyższy Niderlandów), do którego została skierowana skarga kasacyjna, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem w tej sprawie.

Rzecznik generalny Melchior Wathelet w przedłożonej dzisiaj opinii uściślił przede wszystkim, że wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczy wyłącznie hiperłączy na stronie GeenStijl. Naruszenia prawa autorskiego poprzez udostępnienie zdjęć na innych stronach nie stanowią przedmiotu niniejszego postępowania.

Rzecznik generalny przyznał, że umieszczenie na stronie internetowej hiperłączy do utworów chronionych prawem autorskim, które są ogólnie dostępne na innej stronie, nie może być kwalifikowane jako „czynności publicznego udostępnianiaˮ w rozumieniu dyrektywy. Działanie podmiotu prowadzącego stronę, który umieszcza hiperłącze nie jest bowiem niezbędne dla podawania do wiadomości internautów spornych fotografii.

W tym kontekście nie mają znaczenia motywy działania spółki GS Media i fakt, że wiedziała ona lub powinna była wiedzieć, że materiały do których odsyła zostały umieszczone w internecie bez zezwolenia.

Zdaniem rzecznika generalnego każda inna interpretacja pojęcia „publicznego udostępnianiaˮ powodowałaby poważne zakłócenia funkcjonowania internetu i stanowiłaby naruszenie jednego z podstawowych celów dyrektywy, czyli rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Europie.

PS

Opinia rzecznika generalnego z 7 kwietnia 2016 roku (C-160/15)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.