Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Emigranci wrócą do Polski. Na razie tylko za kraty

Piotr Szymaniak10.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 11.04.2016, 06:34

Po 5 grudnia Polaków skazanych w innych krajach UE będzie można przenosić do więzień w naszym kraju nawet bez ich zgody. W niektórych przypadkach może to oznaczać łagodniejszą karę.

Reklama

Niebawem upłynie pięcioletni okres przejściowy, w którym Polska nie musiała w pełni stosować decyzji ramowej Rady 2008/909/WSiSW o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub innego ośrodka polegającego na pozbawieniu wolności – w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej. W tym czasie nasi rodacy odbywający kary pozbawienia wolności w innych państwach UE mogli zostać przekazani do odbywania kary w Polsce – co do zasady – tylko o ile wyrazili na to zgodę (dotyczy to więźniów, wobec których wyroki zostały wydane po 5 grudnia 2011 r.; analogiczne zasady dotyczą obywateli UE odsiadujących wyroki u nas).

Nadmiaru chętnych nie było, choćby ze względu na warunki bytowe. W Polsce przepisy kodeksu karnego wykonawczego określają minimalną powierzchnię celi mieszkalnej na min. 3 mkw. na osadzonego. Zalecenia Rady Europy mówią o co najmniej 4 metrach, a w wielu państwach ten metraż jest zdecydowanie wyższy (np. w Austrii 6 mkw., Niemczech 7 mkw., a w Hiszpanii czy Holandii 10 mkw.). A sprzeciw wobec przekazania osadzonego do Polski można dziś zignorować tylko wtedy, gdy po odbyciu kary i tak miał on zostać deportowany do kraju pochodzenia lub do niego zbiegł.


Pozostało jeszcze 71% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.