Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PE przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Polsce

13.04.2016, 14:44; Aktualizacja: 13.04.2016, 23:06
 • Wyślij
 • Drukuj

W dokumencie Parlament Europejski wzywa rząd PiS do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca". Za przyjęciem rezolucji głosowało 513 deputowanych, 142 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu.

Reklama

Rezolucja stwierdza, że "niedawne wydarzenia w Polsce, w szczególności polityczny i prawny spór dotyczący składu Trybunału Konstytucyjnego i nowych przepisów dotyczących jego funkcjonowania (...) doprowadziły do powstania obaw dotyczących zdolności Trybunału Konstytucyjnego do obrony konstytucji i zagwarantowania poszanowania rządów prawa". Dlatego też wzywa rząd PiS do uszanowania, opublikowania i pełnego wprowadzenia w życie wyroku TK z 9 marca.

W rezolucji zaznaczono też, że PE podziela obawy wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa (w ubiegłym tygodniu był z wizytą w Warszawie) co do możliwości powstania dwóch równoległych systemów prawnych, co w efekcie doprowadziłoby do niepewności prawnej.

Europarlament oczekuje też od polskich władz pełnej implementacji rekomendacji Komisji Weneckiej. W swojej opinii stwierdziła ona, że osłabianie efektywności trybunału "podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce". Gdyby do wdrożenia zaleceń komisji jednak nie doszło, zdaniem europosłów KE powinna prowadzić dialog w ramach procedury kontroli praworządności, która powinna wyjaśnić, czy istnieje systemowe zagrożenie dla demokratycznych wartości i rządów prawa w Polsce. 

PS/źródło: tvn24.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:PE, UE
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.