Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pełnomocnik ma wskazać, co zrobił, by spór nie trafił do sądu

Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, Joanna Sauter-Kunach18.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 18.04.2016, 07:12

Podanie informacji o przedsądowych próbach ugodowych jest dziś obowiązkowe, jednak jej brak nie został powiązany z żadną sankcją, nie uniemożliwia bowiem nadania sprawie dalszego biegu. Sędzia nie ma więc podstaw, aby wzywać powoda do uzupełnienia braku formalnego pozwu w tym zakresie ani do jego zwrotu - piszą sędzia Joanna Sauter-Kunach i Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektor Centrum Mediacji Lewiatan.

Reklama

Od początku roku obowiązuje ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1595). Wprowadza ona wiele nowych rozwiązań zarówno do procedury cywilnej, jak i do innych przepisów. Jedną z najważniejszych nowości jest jednak zmiana przepisu dotyczącego elementów obligatoryjnych pozwu. Przed złożeniem pozwu do sądu powód jest zobowiązany do podjęcia mediacji lub innej próby pozasądowego rozwiązania sporu oraz zamieszczenia stosownej informacji o tym w piśmie inicjującym postępowanie. W przypadku gdy takiej próby nie podjęto, powód powinien wyjaśnić przyczyny.

Zgodnie z klasyczną teorią podziału polubownych metod rozwiązywania sporów termin ten obejmuje negocjacje, mediacje oraz koncyliacje. Ideą nadrzędną ich wszystkich jest „sprywatyzowanie” konfliktu przez osoby w nim będące, a w konsekwencji umożliwienie jego samodzielnego rozwiązania w drodze ugody, w sposób najpełniej uwzględniający interesy stron.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.