Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komitet Helsiński o sytuacji w Polsce: Prymat siły nad prawem

22.04.2016, 14:23; Aktualizacja: 22.04.2016, 14:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Trudno jest dzisiaj zabierać głos w sprawach publicznych, gdy chaos i zgiełk zagłuszają perswazję – czytamy w wystąpieniu Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Reklama

Komitet krytycznie odnosi się w nim do odmowy zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych zgodnie z prawem, powtórnego wyboru sędziów na miejsca już zajęte oraz odmowy publikacji i uznania wyroków. Jego członkowie podkreślają, że te działania są odstąpieniem od obowiązującego porządku konstytucyjnego bez zmiany konstytucji. Co więcej oznaczają zakwestionowanie prymatu prawa nad siłą i zerwanie z koncepcją ustawy zasadniczej "jako aktu wspólnego o szerokich granicach, uruchomianego rzetelnym współdziałaniem władz”.

Komitet Helsiński przypomniał również, że polska konstytucja była pomyślana jako akt, który ma chronić przed arbitralnością władzy, dlatego przewidziano w niej zrównoważony podział kompetencji między władzą sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą. "W założeniu konstytucja z 1997 r. ma włączać, a nie dzielić i wspierać dialog i perswazję" - wskazują autorzy wystąpienia.

PS/źródło: HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.