Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komitet Helsiński o sytuacji w Polsce: Prymat siły nad prawem

22.04.2016, 14:23; Aktualizacja: 22.04.2016, 14:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Trudno jest dzisiaj zabierać głos w sprawach publicznych, gdy chaos i zgiełk zagłuszają perswazję – czytamy w wystąpieniu Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Reklama

Komitet krytycznie odnosi się w nim do odmowy zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych zgodnie z prawem, powtórnego wyboru sędziów na miejsca już zajęte oraz odmowy publikacji i uznania wyroków. Jego członkowie podkreślają, że te działania są odstąpieniem od obowiązującego porządku konstytucyjnego bez zmiany konstytucji. Co więcej oznaczają zakwestionowanie prymatu prawa nad siłą i zerwanie z koncepcją ustawy zasadniczej "jako aktu wspólnego o szerokich granicach, uruchomianego rzetelnym współdziałaniem władz”.

Komitet Helsiński przypomniał również, że polska konstytucja była pomyślana jako akt, który ma chronić przed arbitralnością władzy, dlatego przewidziano w niej zrównoważony podział kompetencji między władzą sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą. "W założeniu konstytucja z 1997 r. ma włączać, a nie dzielić i wspierać dialog i perswazję" - wskazują autorzy wystąpienia.

PS/źródło: HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.