Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent przyjął ślubowanie od nowego sędziego TK

28.04.2016, 12:20; Aktualizacja: 28.04.2016, 12:38
 • Wyślij
 • Drukuj

W czwartek prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zastąpi on w TK sędziego Mirosława Granata, którego kadencja skończyła się w środę.

Reklama

Decyzję prezydenta poprzedziła wymiana korespondencji z marszałkiem Sejmu, który w pismach do prezydenta poinformował, że uchwała w sprawie wyboru sędziego Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie.

Wątpliwości powstały po tym jak posłanka Małgorzata Zwiercan (Kukiz'15) przyznała, że głosowała za Kornela Morawieckiego (Kukiz'15).

Podczas uroczystości prezydent podkreślił, że odebranie ślubowania od nowego sędziego trybunału oznacza, że TK składa się znowu z 15 sędziów i "sytuacja wróciła do normy".

Dr hab. Zbigniew Jędrzejewski jest profesorem nadzwyczajnym UW, dyrektorem Instytutu Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW, a także profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce ( sylwetkę nowego sędziego TK czytaj TUTAJ).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.