Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: Pouczenia powinny być zrozumiałe

28.04.2016, 15:35; Aktualizacja: 28.04.2016, 15:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich chce zmiany wzorów pouczeń dla osób uczestniczących w postępowaniach karnych.

Reklama

Obecnie obowiązujące wzory pouczeń dla podejrzanego, pokrzywdzonego, świadka, tymczasowo aresztowanego oraz obwinionego są sformułowane w sposób nieprzystępny i niezrozumiały dla szerokiego grona odbiorców - uważa RPO.

Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

W wystąpieniu podkreślił, że "treść pouczeń często ogranicza się do lakonicznego streszczenia regulacji ustawowych. Przeważnie brakuje w nich dodatkowego rozwinięcia, które pozwoliłoby na poinformowanie zainteresowanego w sposób jasny i kompletny o możliwościach i skutkach podjęcia, bądź zaniechania określonych działań procesowych."

W ocenie RPO konieczna jest zmiana podejścia do formułowania treści pouczeń. "Informacje w nich zawarte powinny być zredagowane w sposób przystępny i zrozumiały dla osób niebędących prawnikami" - czytamy w wystąpieniu.

Rzecznik sugeruje również wprowadzenie obowiązku dodatkowego, ustnego udzielania informacji, które uzupełnią pouczenie pisemne. Przydatne byłyby również pisemne praktyczne informacje uzupełniające, w formie schematów czy infografik.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.