Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: Pouczenia powinny być zrozumiałe

28.04.2016, 15:35; Aktualizacja: 28.04.2016, 15:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich chce zmiany wzorów pouczeń dla osób uczestniczących w postępowaniach karnych.

Reklama

Obecnie obowiązujące wzory pouczeń dla podejrzanego, pokrzywdzonego, świadka, tymczasowo aresztowanego oraz obwinionego są sformułowane w sposób nieprzystępny i niezrozumiały dla szerokiego grona odbiorców - uważa RPO.

Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

W wystąpieniu podkreślił, że "treść pouczeń często ogranicza się do lakonicznego streszczenia regulacji ustawowych. Przeważnie brakuje w nich dodatkowego rozwinięcia, które pozwoliłoby na poinformowanie zainteresowanego w sposób jasny i kompletny o możliwościach i skutkach podjęcia, bądź zaniechania określonych działań procesowych."

W ocenie RPO konieczna jest zmiana podejścia do formułowania treści pouczeń. "Informacje w nich zawarte powinny być zredagowane w sposób przystępny i zrozumiały dla osób niebędących prawnikami" - czytamy w wystąpieniu.

Rzecznik sugeruje również wprowadzenie obowiązku dodatkowego, ustnego udzielania informacji, które uzupełnią pouczenie pisemne. Przydatne byłyby również pisemne praktyczne informacje uzupełniające, w formie schematów czy infografik.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.