Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Organizacje pozarządowe: Wybór sędziego TK dokonany z naruszeniem standardów

04.05.2016, 13:54; Aktualizacja: 04.05.2016, 14:54
 • Wyślij
 • Drukuj

Wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie może przebiegać w atmosferze deprecjonującej tę procedurę - czytamy w stanowisku koalicji organizacji pozarządowych.

Reklama

W swoim wystąpieniu organizacje wypominają Zbigniewowi Jędrzejewskiemu, że ten nie odpowiedział na zaproszenie do udziału w obywatelskim monitoringu wyboru sędziów TK.

Za krok wstecz wobec wypracowanej na przestrzeni lat praktyki uznają również fakt, iż kandydat nie udzielił odpowiedzi na pytania posłów podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Negatywnie oceniają również głosowanie nad wyborem sędziego TK (chodzi o głosowanie na tzw. dwie ręce). "Odbyło się ono w atmosferze niegodnej tej procedury" - czytamy w stanowisku.

Organizacje podkreślają, że wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie może przebiegać w atmosferze deprecjonującej tę procedurę.

"Wyrażamy nadzieję, że podczas przyszłych wyborów w pełni umożliwione zostanie przez decydentów przeprowadzenie debaty publicznej nad kandydaturami – nie tylko poprzez możliwość uzyskania odpowiedzi na zadane pytania podczas wysłuchania w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, ale również podczas otwartych debat organizowanych przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego"- piszą.

Realizacji tego celu ma sprzyjać postawa kandydatów oraz kalendarz wyborów.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.