Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

8 lat w zakładzie psychiatrycznym za kradzież

05.05.2016, 12:06; Aktualizacja: 05.05.2016, 13:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego kasację od postanowienia orzekającego środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym mężczyzny, oskarżonego o kradzież 7 paczek kawy. Spędził on w szpitalu psychiatrycznym 8 lat.

Reklama

Sprawa stała się głośna w lutym 2016 r., kiedy mężczyzna został wypuszczony ze szpitala psychiatrycznego. Podstawą jego zwolnienia było postanowienie sądu rejonowego o uchyleniu wobec niego środka zabezpieczającego.

Mimo to, nadal prawomocne jest postanowienie sądu rejonowego z 2007 r., na mocy którego mężczyzna został w szpitalu umieszczony.

W związku z rażącymi naruszeniami przepisów proceduralnych rzecznik praw obywatelskich postanowił wnieść kasację od postanowienia z 2007 r.

Rzecznik wskazał, że uzasadnienie sądu rejonowego nie zawiera podstawowych elementów, które przemawiałyby za umieszczeniem oskarżonego w szpitalu psychiatrycznym tj. rozważenia dlaczego czyn charakteryzuje się znaczną społeczną szkodliwością, czy zastosowany środek zabezpieczający jest proporcjonalny do wagi czynu, czy prawdopodobieństwo ponownej kradzieży nie może być zredukowane przez leczenie ambulatoryjne.

RPO wskazał również, że poza obligatoryjnym przesłuchaniem biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa, sąd rejonowy nie przeprowadził jakiegokolwiek postępowania dowodowego – w tym nie wysłuchał oskarżonego.

W konsekwencji RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i umorzenie postępowania karnego z powodu ustania karalności zarzucanego mu czynu.

PS/źródło:RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.