Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

8 lat w zakładzie psychiatrycznym za kradzież

05.05.2016, 12:06; Aktualizacja: 05.05.2016, 13:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego kasację od postanowienia orzekającego środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym mężczyzny, oskarżonego o kradzież 7 paczek kawy. Spędził on w szpitalu psychiatrycznym 8 lat.

Reklama

Sprawa stała się głośna w lutym 2016 r., kiedy mężczyzna został wypuszczony ze szpitala psychiatrycznego. Podstawą jego zwolnienia było postanowienie sądu rejonowego o uchyleniu wobec niego środka zabezpieczającego.

Mimo to, nadal prawomocne jest postanowienie sądu rejonowego z 2007 r., na mocy którego mężczyzna został w szpitalu umieszczony.

W związku z rażącymi naruszeniami przepisów proceduralnych rzecznik praw obywatelskich postanowił wnieść kasację od postanowienia z 2007 r.

Rzecznik wskazał, że uzasadnienie sądu rejonowego nie zawiera podstawowych elementów, które przemawiałyby za umieszczeniem oskarżonego w szpitalu psychiatrycznym tj. rozważenia dlaczego czyn charakteryzuje się znaczną społeczną szkodliwością, czy zastosowany środek zabezpieczający jest proporcjonalny do wagi czynu, czy prawdopodobieństwo ponownej kradzieży nie może być zredukowane przez leczenie ambulatoryjne.

RPO wskazał również, że poza obligatoryjnym przesłuchaniem biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa, sąd rejonowy nie przeprowadził jakiegokolwiek postępowania dowodowego – w tym nie wysłuchał oskarżonego.

W konsekwencji RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i umorzenie postępowania karnego z powodu ustania karalności zarzucanego mu czynu.

PS/źródło:RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.