Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PiS chce wymienić członków KRS

05.05.2016, 13:39; Aktualizacja: 05.05.2016, 14:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który przewiduje m.in. wygaszenie kadencji jej obecnych członków i wprowadza zasadę, że w radzie można zasiadać tylko przez jedną kadencję.

Reklama

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, "jedna czteroletnia kadencja jest bardziej odpowiednia z punktu widzenia zakresu ciążących na członku Rady obowiązków, które w sposób istotny wpływają na sposób pełnienia podstawowej służby sędziowskiej". Przyjęto też założenie, że kadencje wszystkich sędziów wybranych do rady mają się zaczynać w tym samym czasie.

Nowe reguły wyłaniania członków KRS mają też doprowadzić, zdaniem wnioskodawców, do "urzeczywistnienia zasad samorządności sędziowskiej poprzez wprowadzenie nowego, w pełni demokratycznego modelu wyłaniania przedstawicieli sędziów (...)". Zgodnie z projektem Sąd Najwyższy będzie wybierał już nie dwóch, lecz jednego członka KRS. Dodatkowe miejsce do obsadzenia przypadnie sądom administracyjnym.

Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie list poparcia, które sędzia wraz ze swoim zgłoszeniem o zamiarze kandydowania będzie musiał przedstawić prezesowi właściwego sądu. To rozwiązanie również, w intencji wnioskodawców, ma przyczynić się do demokratyzacji wyborów do rady. Po rejestracji kandydatów prezes sądu powołuje pięcioosobową komisję wyborczą odpowiedzialną za liczenie głosów. Samo głosowanie na kandydatów do rady ma być bezpośrednie i tajne, a prawo udziału w nim mają mieć wszyscy sędziowie pełniący służbę we właściwym sądzie.

Zmienią się także kompetencje KRS w powoływaniu sędziów. Co prawda nadal będzie miała ona wyłączne uprawnienie do przedstawiania kandydatów do pełnienia urzędu, ale prezydent będzie miał możliwość powołania sędziego z co najmniej dwóch kandydatów wskazanych przez radę, o ile na wolne stanowisko zgłosi się więcej niż jeden (przy czym to KRS zdecyduje, ilu kandydatów przedstawi).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.