Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PiS chce wymienić członków KRS

05.05.2016, 13:39; Aktualizacja: 05.05.2016, 14:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który przewiduje m.in. wygaszenie kadencji jej obecnych członków i wprowadza zasadę, że w radzie można zasiadać tylko przez jedną kadencję.

Reklama

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, "jedna czteroletnia kadencja jest bardziej odpowiednia z punktu widzenia zakresu ciążących na członku Rady obowiązków, które w sposób istotny wpływają na sposób pełnienia podstawowej służby sędziowskiej". Przyjęto też założenie, że kadencje wszystkich sędziów wybranych do rady mają się zaczynać w tym samym czasie.

Nowe reguły wyłaniania członków KRS mają też doprowadzić, zdaniem wnioskodawców, do "urzeczywistnienia zasad samorządności sędziowskiej poprzez wprowadzenie nowego, w pełni demokratycznego modelu wyłaniania przedstawicieli sędziów (...)". Zgodnie z projektem Sąd Najwyższy będzie wybierał już nie dwóch, lecz jednego członka KRS. Dodatkowe miejsce do obsadzenia przypadnie sądom administracyjnym.

Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie list poparcia, które sędzia wraz ze swoim zgłoszeniem o zamiarze kandydowania będzie musiał przedstawić prezesowi właściwego sądu. To rozwiązanie również, w intencji wnioskodawców, ma przyczynić się do demokratyzacji wyborów do rady. Po rejestracji kandydatów prezes sądu powołuje pięcioosobową komisję wyborczą odpowiedzialną za liczenie głosów. Samo głosowanie na kandydatów do rady ma być bezpośrednie i tajne, a prawo udziału w nim mają mieć wszyscy sędziowie pełniący służbę we właściwym sądzie.

Zmienią się także kompetencje KRS w powoływaniu sędziów. Co prawda nadal będzie miała ona wyłączne uprawnienie do przedstawiania kandydatów do pełnienia urzędu, ale prezydent będzie miał możliwość powołania sędziego z co najmniej dwóch kandydatów wskazanych przez radę, o ile na wolne stanowisko zgłosi się więcej niż jeden (przy czym to KRS zdecyduje, ilu kandydatów przedstawi).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.