Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Borys Budka o wystąpieniu ministra Ziobry: Festiwal demagogii

12.05.2016, 15:55; Aktualizacja: 12.05.2016, 15:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Zamiast rzetelnej oceny funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, mieliśmy do czynienia z festiwalem pustych słów, demagogii i populizmu - tak do środowego wystąpienia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odniósł się jego poprzednik Borys Budka.

Reklama

Budka podkreślił na czwartkowej konferencji w Sejmie, że prezentacja raportu o rządach koalicji PO-PSL była 10-godzinnym spektaklem "niczym niepopartych zarzutów".

"Zamiast rzetelnej oceny tego, co zdarzyło się w wymiarze sprawiedliwości przez ostatnie 8 lat mieliśmy do czynienia z festiwalem pustych słów, demagogii, populizmu" - powiedział były szef resortu sprawiedliwości, odnosząc się do wystąpienia swojego następcy.

Jego zdaniem Ziobro "nie miał odwagi" powiedzieć o tym, "co dobrego przez ostatnie lata zdarzyło się w wymiarze sprawiedliwości", jak o bezpłatnej pomocy prawnej, którą objęto ponad połowę Polaków, czy o umożliwieniu bezpłatnego dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego.

W opinii polityka PO Ziobro dopuścił się "wielu manipulacji" i podawał "nieprawdziwe dane". Jako przykład Budka podał informacje dotyczące systemu dozoru elektronicznego. Ziobro zarzucił w środę poprzednikom, że de facto zlikwidowali system dozoru elektronicznego, który dawał dużą szansę resocjalizacji, bowiem dawniej na taki rodzaj kary skazywano ok. 1100 osób miesięcznie, a obecnie – cztery. Zdaniem Budki po rządach PiS (w latach 2005-07) taką formą kary objętych było kilkadziesiąt osób, a w czasie rządów PO i PSL - kilkanaście tysięcy osób.

Według Budki Ziobro podał "oczywistą nieprawdę" mówiąc też o nadzorze nad komornikami. (Ziobro mówił, że żaden rząd tak jak PO-PSL nie tolerował aż tylu skandalicznych decyzji komorniczych). "Chcę przypomnieć, że nigdy w historii nie było tak wielu postępowań dyscyplinarnych wszczętych na wniosek ministra sprawiedliwości, jak w czasie rządów PO" - mówił polityk PO.

"Apeluję, by rozmawiać z Polakami o faktach, nie zasłaniać się demagogią i pustymi sloganami" - dodał.

Pytany, czy jest gotowy stawić się na debatę z Ziobrą, Budka powiedział, że "w każdym miejscu i o każdym czasie" jest gotowy do rozmowy o tym, "jak powinien wyglądać wymiar sprawiedliwości". "Jestem gotowy również odeprzeć wszystkie populistyczne zarzuty, które są przez niego formułowane" - dodał.

Budka zaznaczył też, że w trakcie wystąpienia Ziobry doszło do "iście freudowskiej pomyłki". "Minister Zbigniew Ziobro powiedział z mównicy sejmowej, że jeszcze nigdy w historii nie zdruzgotano tak wymiaru sprawiedliwości, jak stało się to w czasie rządów - uwaga - Prawa i Sprawiedliwości. Pod tym zdaniem się podpisuję" - mówił Budka. Dodał, że jest to "jedyne prawdziwe zdanie", które zostało w środę wygłoszone.

Ziobro podczas środowego wystąpienia w Sejmie zarzucał poprzednikom m.in. "rozmontowanie" prokuratury, zapaść sądownictwa, degradację więziennictwa oraz utrudnienie walki ze zorganizowaną przestępczością.

Powołując się na sondaże, minister sprawiedliwości powiedział, że dorobek zaufania do wymiaru sprawiedliwości z czasów rządów PiS z lat 2005-2007 został przez PO-PSL całkowicie zniweczony. "Zaledwie 25 proc. Polaków pozytywnie ocenia funkcjonowanie polskich sądów, o prokuraturze lepiej nawet nie wspomnieć" - oświadczył.

gł/ as/(PAP)

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.