Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Borys Budka o wystąpieniu ministra Ziobry: Festiwal demagogii

12.05.2016, 15:55; Aktualizacja: 12.05.2016, 15:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Zamiast rzetelnej oceny funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, mieliśmy do czynienia z festiwalem pustych słów, demagogii i populizmu - tak do środowego wystąpienia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odniósł się jego poprzednik Borys Budka.

Reklama

Budka podkreślił na czwartkowej konferencji w Sejmie, że prezentacja raportu o rządach koalicji PO-PSL była 10-godzinnym spektaklem "niczym niepopartych zarzutów".

"Zamiast rzetelnej oceny tego, co zdarzyło się w wymiarze sprawiedliwości przez ostatnie 8 lat mieliśmy do czynienia z festiwalem pustych słów, demagogii, populizmu" - powiedział były szef resortu sprawiedliwości, odnosząc się do wystąpienia swojego następcy.

Jego zdaniem Ziobro "nie miał odwagi" powiedzieć o tym, "co dobrego przez ostatnie lata zdarzyło się w wymiarze sprawiedliwości", jak o bezpłatnej pomocy prawnej, którą objęto ponad połowę Polaków, czy o umożliwieniu bezpłatnego dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego.

W opinii polityka PO Ziobro dopuścił się "wielu manipulacji" i podawał "nieprawdziwe dane". Jako przykład Budka podał informacje dotyczące systemu dozoru elektronicznego. Ziobro zarzucił w środę poprzednikom, że de facto zlikwidowali system dozoru elektronicznego, który dawał dużą szansę resocjalizacji, bowiem dawniej na taki rodzaj kary skazywano ok. 1100 osób miesięcznie, a obecnie – cztery. Zdaniem Budki po rządach PiS (w latach 2005-07) taką formą kary objętych było kilkadziesiąt osób, a w czasie rządów PO i PSL - kilkanaście tysięcy osób.

Według Budki Ziobro podał "oczywistą nieprawdę" mówiąc też o nadzorze nad komornikami. (Ziobro mówił, że żaden rząd tak jak PO-PSL nie tolerował aż tylu skandalicznych decyzji komorniczych). "Chcę przypomnieć, że nigdy w historii nie było tak wielu postępowań dyscyplinarnych wszczętych na wniosek ministra sprawiedliwości, jak w czasie rządów PO" - mówił polityk PO.

"Apeluję, by rozmawiać z Polakami o faktach, nie zasłaniać się demagogią i pustymi sloganami" - dodał.

Pytany, czy jest gotowy stawić się na debatę z Ziobrą, Budka powiedział, że "w każdym miejscu i o każdym czasie" jest gotowy do rozmowy o tym, "jak powinien wyglądać wymiar sprawiedliwości". "Jestem gotowy również odeprzeć wszystkie populistyczne zarzuty, które są przez niego formułowane" - dodał.

Budka zaznaczył też, że w trakcie wystąpienia Ziobry doszło do "iście freudowskiej pomyłki". "Minister Zbigniew Ziobro powiedział z mównicy sejmowej, że jeszcze nigdy w historii nie zdruzgotano tak wymiaru sprawiedliwości, jak stało się to w czasie rządów - uwaga - Prawa i Sprawiedliwości. Pod tym zdaniem się podpisuję" - mówił Budka. Dodał, że jest to "jedyne prawdziwe zdanie", które zostało w środę wygłoszone.

Ziobro podczas środowego wystąpienia w Sejmie zarzucał poprzednikom m.in. "rozmontowanie" prokuratury, zapaść sądownictwa, degradację więziennictwa oraz utrudnienie walki ze zorganizowaną przestępczością.

Powołując się na sondaże, minister sprawiedliwości powiedział, że dorobek zaufania do wymiaru sprawiedliwości z czasów rządów PiS z lat 2005-2007 został przez PO-PSL całkowicie zniweczony. "Zaledwie 25 proc. Polaków pozytywnie ocenia funkcjonowanie polskich sądów, o prokuraturze lepiej nawet nie wspomnieć" - oświadczył.

gł/ as/(PAP)

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.