Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Resort sprawiedliwości nie ujawnia doradcy, kalendarza ministra i księgi wejść

Ewa Ivanova16.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 16.05.2016, 10:34

Minister sprawiedliwości odmówił udostępnienia listy pracowników, którym od stycznia 2015 r. do kwietnia 2016 r. przyznano nagrody, wraz z ich wysokością i uzasadnieniem. Odmówił także ujawnienia danych osobowych pracownika zatrudnionego na stanowisku doradcy ministra.

Reklama

 Jako podstawę decyzji resort wskazał art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 2058), czyli ograniczenie prawa do informacji ze względu na prywatność osoby fizycznej. Pod decyzją podpisał się Marek Łukaszewicz, dyrektor biura Zbigniewa Ziobro.

O informacje te zwróciła się w kwietniu Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Powołała się na art. 61 konstytucji (prawo do informacji) oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej. Resort zdecydował się ujawnić tylko łączną kwotę wypłaconych nagród. Przekazał też informację, ile środków idzie na wynagrodzenie owej osoby zatrudnionej obecnie na stanowisku doradcy ministra. MS uzasadnił, że dane dotyczące wydatków publicznych stanowią informację publiczną. Ale już informacja ta „w ujęciu osobowym” – czyli jaką nagrodę otrzymał wymieniony z imienia i nazwiska pracownik – stanowi według MS informację pracowniczą i podlega innemu reżimowi prawnemu. Stosuje się w tym zakresie kodeks pracy oraz zasady przetwarzania danych osobowych. A pracodawca ma obowiązek szczególnej ochrony tych danych przed nieuprawnionym dostępem. „Podanie do publicznej wiadomości informacji o wysokości wynagrodzenia indywidualnie oznaczonej osoby (»szeregowego« pracownika) jest naruszeniem jej praw pracowniczych” – podkreśla MS w piśmie do Sieci.

Ministerstwo nie udostępniło stowarzyszeniu także innych informacji, m.in. adresów poczty elektronicznej ministra sprawiedliwości oraz członków kierownictwa resortu. Powołało się w tym wypadku na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z listopada 2015 r. Sąd uznał wówczas, że telefony służbowe ministra sprawiedliwości – komórkowy i stacjonarny – nie stanowią informacji publicznej (sygn. akt I OSK 2183/14). A zdaniem MS e-mail służy do tego samego celu co telefony i dlatego uprawnione jest powołanie się na to orzeczenie.


Pozostało jeszcze 22% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.