Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPD chce surowszych kar za przestępstwa wobec dzieci

17.05.2016, 12:09; Aktualizacja: 17.05.2016, 12:49
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw dziecka przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie propozycje siedmiu nowych regulacji przepisów kodeksu karnego w tym zakresie.

Reklama

Marek Michalak chce, aby do k.k. wprowadzono pięć zmian oraz dodano dwa nowe rodzaje przestępstw popełnionych na szkodę małoletniego.

RPD proponuje zaostrzenie odpowiedzialności karnej z całego art. 156 k.k., który w jego opinii niewystarczająco restrykcyjnie karze przestępstwa wobec dzieci i osób nieporadnych.  Propozycja nowelizacji przekwalifikowuje przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z kategorii występków, do kategorii zbrodni, zagrożonej karą pozbawienia wolności od 3 lat do 15 lat (obecnie od roku do 10 lat). Jeżeli sprawca działał nieumyślnie, będzie odpowiadać w granicach kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat (obecnie od miesiąca do 3 lat pozbawienia wolności). Z kolei jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, RPD proponuje, by kara więzienia nie była krótsza niż 8 lat (teraz od 2 do 12 lat pozbawienia wolności).

Rzecznik uważa też za konieczne dodanie art. 244c k.k. Propozycja dotyczy penalizacji tzw. porwań rodzicielskich. Z obserwacji rzecznika wynika bowiem, że orzeczenia sądów dotyczące realizacji prawa dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców są często lekceważone przez jednego z opiekunów.

Propozycja rzecznika obejmuje również dodanie art. 240a k.k. Stanowi on, że: „Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu zbrodni na szkodę małoletniego, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Marek Michalak wnosi także o zmianę art. 189 k.k. Obowiązujący przepis penalizuje bezprawne pozbawienie wolności człowieka. Propozycja rzecznika czyni tego typu przestępstwo popełnione na szkodę małoletniego zbrodnią, zagrożoną – tak jak pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem – karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

W jego ocenie zmianą należy objąć również art. 189a k.k. Tutaj RPD postuluje wprowadzenia typu kwalifikowanego przestępstwa handlu ludźmi, jeżeli osobą pokrzywdzoną jest dziecko.

Propozycje rzecznika praw dziecka zmierzają także do podwyższenia sankcji karnych za porzucenie małoletniego poniżej lat 15 albo osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny (art. 210 k.k.) oraz uprowadzenie lub zatrzymanie małoletniego poniżej lat 15 albo osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny (art. 211 k.k.).

PS/źródło: RPD

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.