Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawa oskarżonego zależne od wykładni jednego zwrotu

Marcin Świerk18.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 18.05.2016, 07:25

Dokonany przez Sąd Najwyższy podział na „kinetykę” i „statykę” procesu nie wynika wprost z żadnego uregulowania ustawowego - pisze sędzia Marcin Świerk.

Reklama

Wejście w życie 15 kwietnia 2016 r. przeważającej części ustawy nowelizującej kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 437) zrodziło problemy interpretacyjne związane w dużej części z treścią przepisów przejściowych, w szczególności z art. 25 ust. 1. Regulacja ta dotyczy postępowań prowadzonych zgodnie z przepisami k.p.k. obowiązującymi od 1 lipca 2015 r., a więc kontradyktoryjnie. Istota przepisu sprowadza się do tego, że jeśli akt oskarżenia (lub wniosek o skazanie bez rozprawy, wniosek o warunkowe umorzenie etc.) skierowano do sądu po 30 czerwca 2015 r., to postępowanie toczy się według przepisów dotychczasowych do prawomocnego zakończenia postępowania.

Pomijając problem, że jako datę graniczną wskazano dzień skierowania aktu oskarżenia, zaś wykładnia systemowa i historyczna wskazuje, że datę taką stanowi dzień wpływu aktu oskarżenia do sądu (taka wykładnia pozwala na objęcie przepisem także sytuacji, kiedy akt oskarżenia skierowano do sądu w czerwcu, a wpłynął w lipcu), zasadnicze wątpliwości budzi wyrażenie „toczy się”.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.