Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO ws. przewlekłości postępowań w sprawach rodzinnych

18.05.2016, 12:30; Aktualizacja: 18.05.2016, 13:11
 • Wyślij
 • Drukuj

Nowa ustawa o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów nie określa organizacji ani metod ich pracy - zauważa rzecznik praw obywatelskich.

Reklama

Zamiast rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych pojawiły się opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów, działające w sądach okręgowych pod nadzorem ministra sprawiedliwości.

Nowa ustawa nie określa jednak organizacji metod pracy tych zespołów. Do rzecznika praw obywatelskich zwracają się obywatele, którzy zmagają się z problemami powstającymi w toku postępowań sądowych w sprawach rodzinnych.

W skargach pojawia się m.in. zarzut zbyt długiego oczekiwania na badanie oraz sporządzenie opinii, co w efekcie prowadzi do przewlekłości postępowania sądowego.

RPO zwrócił się do szefa resortu sprawiedliwości z pytaniem o aktualny stan prac nad zarządzeniem w sprawie standardów opiniowania dla zespołów specjalistów, a także o zbadanie w ramach nadzoru, czy utworzenie opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów pomogło skrócić czas oczekiwania na opinię.

W swoim wystąpieniu rzecznik zwrócił też uwagę, że ustawa zobowiązała zespoły do stosowania nowych przepisów wykonawczych, których wydanie ustawodawca powierzył ministrowi sprawiedliwości. Dotychczas w obrocie prawnym znalazło się jedynie rozporządzenie w sprawie trybu i sposobu sprawowania nadzoru nad opiniodawczymi zespołami sądowych specjalistów. Zdaniem RPO brak regulacji dotyczących standardów przeprowadzania dowodu z opinii zespołu sądowych specjalistów budzi wątpliwości z punktu widzenia realizacji zasady ochrony prawnej życia rodzinnego, wynikającej z konstytucji.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.