Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PiS prowadzi Polskę na margines Europy

20.05.2016, 06:17; Aktualizacja: 20.05.2016, 06:22

Dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa międzynarodowego i wykładowca Uczelni Łazarskiego: Komisja Europejska potencjalnie będzie mogła wszcząć przed Trybunałem Sprawiedliwości UE procedurę o niewywiązywanie się przez Polskę ze zobowiązań traktatowych. Ignorowanie przez Polskę ewentualnego niekorzystnego wyroku TSUE, może doprowadzić do nałożenia na nas surowych kar pieniężnych.

Reklama

Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum. Władza ma szybko doprowadzić do rozwiązania problemu z Trybunałem Konstytucyjnym. Komisja uznała, że trybunał nie może aktualnie zagwarantować efektywnego stwierdzania zgodności ustaw z konstytucją. Wizerunek Polski spada na łeb, na szyję?

Wizerunkowo jest to dla Polski poważny problem. Polska jest jak dotąd jedynym krajem Unii Europejskiej, w stosunku do którego Komisja Europejska uruchomiła mechanizm kontroli praworządności. Powaga sytuacji w mojej opinii nie zmieniła się od stycznia, kiedy KE podjęła oficjalne kroki wszczynając pierwszy etap tej procedury, oparty na dialogu z państwem członkowskim. Zignorowanie przez Polskę opinii Komisji Weneckiej, która brana była pod uwagę przez Komisję Europejską przy ocenie sytuacji w naszym kraju, było wyraźnym sygnałem, że sytuacja jest patowa. Sygnał od Komisji Europejskiej przekazany w ostatnich dniach nie jest zaskoczeniem, a był do przewidzenia w kontekście wcześniejszych wydarzeń i stanowiska naszego rządu i prezydenta.

Jak blisko jesteśmy pozbawienia nas głosu w Radzie Unii Europejskiej?


Pozostało jeszcze 67% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.