Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PiS prowadzi Polskę na margines Europy

20.05.2016, 06:17; Aktualizacja: 20.05.2016, 06:22

Dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa międzynarodowego i wykładowca Uczelni Łazarskiego: Komisja Europejska potencjalnie będzie mogła wszcząć przed Trybunałem Sprawiedliwości UE procedurę o niewywiązywanie się przez Polskę ze zobowiązań traktatowych. Ignorowanie przez Polskę ewentualnego niekorzystnego wyroku TSUE, może doprowadzić do nałożenia na nas surowych kar pieniężnych.

Reklama

Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum. Władza ma szybko doprowadzić do rozwiązania problemu z Trybunałem Konstytucyjnym. Komisja uznała, że trybunał nie może aktualnie zagwarantować efektywnego stwierdzania zgodności ustaw z konstytucją. Wizerunek Polski spada na łeb, na szyję?

Wizerunkowo jest to dla Polski poważny problem. Polska jest jak dotąd jedynym krajem Unii Europejskiej, w stosunku do którego Komisja Europejska uruchomiła mechanizm kontroli praworządności. Powaga sytuacji w mojej opinii nie zmieniła się od stycznia, kiedy KE podjęła oficjalne kroki wszczynając pierwszy etap tej procedury, oparty na dialogu z państwem członkowskim. Zignorowanie przez Polskę opinii Komisji Weneckiej, która brana była pod uwagę przez Komisję Europejską przy ocenie sytuacji w naszym kraju, było wyraźnym sygnałem, że sytuacja jest patowa. Sygnał od Komisji Europejskiej przekazany w ostatnich dniach nie jest zaskoczeniem, a był do przewidzenia w kontekście wcześniejszych wydarzeń i stanowiska naszego rządu i prezydenta.

Jak blisko jesteśmy pozbawienia nas głosu w Radzie Unii Europejskiej?


Pozostało jeszcze 67% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.