Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

200 mln ataków hakerów rocznie i ciągle ich przybywa

Sylwia Czubkowska, Paweł Sikora20.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.05.2016, 06:35

Cyberataki to nie tylko problem banków, dużych korporacji czy firm energetycznych. Dziś to codzienne wyzwanie także dla państw, ich instytucji i urzędników. Niestety w Polsce wciąż nie są traktowane wystarczająco serio.

Reklama

200 milionów – tyle zgłoszeń trafiło w 2015 r. do zespołu CERT działającego przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). CERT to specjalny zespół, który zajmuje się badaniem i rozwiązywaniem cybernetycznych problemów w firmach i administracji publicznej. Tak gorącego roku jak ubiegły jeszcze w nim nie było. Nie tylko samych zgłoszeń (oczywiście nie zawsze równie poważnych) było rekordowo dużo, ale także po raz kolejny wzrosła liczba incydentów obsłużonych w sposób nieautomatyczny, czyli takich, gdzie trzeba już specjalnie uruchomić ludzi – a więc często tych najpoważniejszych. W 2015 r. było takich sytuacji aż 1456, czyli o blisko 200 więcej niż rok wcześniej.

A to i tak nie są pełne dane o realnej skali zagrożenia. Jeszcze nie ma opublikowanego raportu za ubiegły rok przygotowywanego przez inny CERT, działający przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ten jest wyspecjalizowany w walce z zagrożeniami właśnie w instytucjach rządowych. W 2014 r. raport mówił o tym, że zarejestrowano w stosunku do instytucji publicznych aż 12 017 zgłoszeń, z których 7498 zakwalifikowano jako konkretne incydenty. Dodatkowo ARAKIS-GOV, czyli system wczesnego ostrzegania działający przy ABW, zarejestrował kolejnych 28,3 tys. alarmów, z czego 1140 okazało się naprawdę poważnych .

Trzeba się przygotować


Pozostało jeszcze 91% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.