Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

200 mln ataków hakerów rocznie i ciągle ich przybywa

Sylwia Czubkowska, Paweł Sikora20.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.05.2016, 06:35

Cyberataki to nie tylko problem banków, dużych korporacji czy firm energetycznych. Dziś to codzienne wyzwanie także dla państw, ich instytucji i urzędników. Niestety w Polsce wciąż nie są traktowane wystarczająco serio.

Reklama

200 milionów – tyle zgłoszeń trafiło w 2015 r. do zespołu CERT działającego przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). CERT to specjalny zespół, który zajmuje się badaniem i rozwiązywaniem cybernetycznych problemów w firmach i administracji publicznej. Tak gorącego roku jak ubiegły jeszcze w nim nie było. Nie tylko samych zgłoszeń (oczywiście nie zawsze równie poważnych) było rekordowo dużo, ale także po raz kolejny wzrosła liczba incydentów obsłużonych w sposób nieautomatyczny, czyli takich, gdzie trzeba już specjalnie uruchomić ludzi – a więc często tych najpoważniejszych. W 2015 r. było takich sytuacji aż 1456, czyli o blisko 200 więcej niż rok wcześniej.

A to i tak nie są pełne dane o realnej skali zagrożenia. Jeszcze nie ma opublikowanego raportu za ubiegły rok przygotowywanego przez inny CERT, działający przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ten jest wyspecjalizowany w walce z zagrożeniami właśnie w instytucjach rządowych. W 2014 r. raport mówił o tym, że zarejestrowano w stosunku do instytucji publicznych aż 12 017 zgłoszeń, z których 7498 zakwalifikowano jako konkretne incydenty. Dodatkowo ARAKIS-GOV, czyli system wczesnego ostrzegania działający przy ABW, zarejestrował kolejnych 28,3 tys. alarmów, z czego 1140 okazało się naprawdę poważnych .

Trzeba się przygotować


Pozostało jeszcze 91% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.