Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Lustrowanie dobytku gangsterów do pięciu lat wstecz

Ewa Ivanova23.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 23.05.2016, 06:51

Pojawi się też możliwość przejmowania majątku przedsiębiorstw służących do popełnienia przestępstwa, nawet jeśli nie należą one do sprawcy.

Reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości ma już gotowy projekt dotyczący konfiskaty majątków przestępców. Zmiany obejmą przede wszystkim kodeks karny, procedurę karną, a także kodeks karny skarbowy. Dzięki konfiskacie rozszerzonej ciężar udowodnienia legalności pochodzenia majątku ma być przerzucony na przestępców, a nie organy ścigania.

Krytycy mówią jednak, że resort powiela błędy projektów, które już przed laty przedstawiali posłowie związani ze Zbigniewem Ziobrą. I jest to prostą drogą do lustracji majątkowej.

– Jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań, znanych zresztą w systemach prawnych innych państw oraz w konwencjach międzynarodowych – mówi adwokat, prof. Janusz Raglewski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Pozostało jeszcze 86% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.