Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zła wiadomość dla rodzimych twórców

Jan Błeszyński24.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.05.2016, 10:42

Przyjęty właśnie przez rząd projekt nowelizacji prawa autorskiego to kolejny ukłon w stronę wielkiego biznesu, w większości zagranicznego - pisze prof. Jan Błeszyński.

Reklama

W internecie pojawiła się informacja, że Rada Ministrów przyjęła 10 maja br. projekt nowelizacji prawa autorskiego przesłany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jak wyjaśniono w komunikacie, zmiana ta umożliwi nadawcy radiowemu lub telewizyjnemu samodzielne udzielanie licencji na reemisję kablową swoich programów bez pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi (OZZ), a więc prawami artystów wykonawców. Z informacji dowiadujemy się także, że nowelizacja jest równoznaczna z wdrożeniem art. 10 dyrektywy 93/83/EWG z 27 września 1993 r., która nie została implementowana przez 12 lat swojego obowiązywania. Operatorzy kablowi złożyli zresztą w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej, w efekcie czego Polsce grozi wszczęcie postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przytoczony tu w skrócie komunikat rządowy jest w pewnym sensie majstersztykiem. Informacja dotycząca projektu nowelizacji została bowiem zredagowana w taki sposób, że jej treść wydaje się nie tylko oczywista, ale przede wszystkim optymistyczna. Nic nawet nie wskazuje że materia, której ona dotyczy, skrzeczy i to już od dawna.

Warto jednak przyjrzeć się prawdziwości poszczególnych sformułowań zawartych w komunikacie i ich wymowie. Po pierwsze, dezorientujące jest stwierdzenie, że przeprowadzana zmiana umożliwi zawieranie umów bez pośrednictwa OZZ. W gruncie rzeczy to prawda, tyle że w świetle dyrektywy pośrednictwo powinno być zasadą, która ma na celu ochronę autorów i artystów. Dzięki niej nadawca nie może już wymusić na autorze lub artyście przenoszenia na siebie praw do reemisji, płacąc im jednorazowe wynagrodzenie za zgodę na dysponowanie prawami do reemisji (z pominięciem samych autorów i artystów i bez wypłaty im należnych honorariów).


Pozostało jeszcze 88% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.