Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Na salach sądowych nie chcą słuchać głosu społecznego

Patryk Słowik30.05.2016, 07:16; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:20

Jedna strona sporu jest reprezentowana, druga może co najwyżej zająć miejsce w ławce dla publiczności. Tak zaczynają wyglądać posiedzenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Reklama

Eksperci wskazują, że ograniczanie głosu społecznego w sądach nie służy nikomu: ani obywatelom, którzy czują, że ich opinia nie ma znaczenia, ani sądom, do których Polacy tracą zaufanie. I są zgodni, że piłka jest po stronie ustawodawcy, który powinien pomyśleć nad zmianą przepisów obowiązujących od kilkunastu lat. Te bowiem nie przystają do współczesnej roli trzeciego sektora.

Sądowa ruletka

Kilkanaście dni temu NSA w powiększonym składzie wydał jedną z najważniejszych uchwał ostatnich lat, dotyczącą interpretacji przepisów ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 612 ze zm.). Równie ciekawe jednak było to, co działo się jeszcze przed merytorycznym rozpoznaniem sprawy. Na sali sądowej zjawił się bowiem radca prawny dr Marcin Górski, który chciał na podstawie art. 33 par. 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 – dalej: p.p.s.a.) reprezentować organizację społeczną zrzeszającą przedsiębiorców z branży hazardowej. W ostatnich latach NSA dość jednomyślnie uznawał, że przepis ten nie pozwala na to, aby organizacja społeczna występowała w charakterze uczestnika postępowania, gdy uchwała wydawana jest w trybie abstrakcyjnym (a tak właśnie było w tym przypadku: z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie wystąpił bowiem prezes NSA).


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.