Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Powstanie rejestr pedofilów. Prezydent podpisał ustawę

01.06.2016, 14:03; Aktualizacja: 01.06.2016, 14:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada ona utworzenie rejestru pedofilów. Jedna z jego baz ma być powszechnie dostępna.

Reklama

Rejestr będzie składał się z dwóch oddzielnych baz danych: rejestru z dostępem ograniczonym i rejestru publicznego.

Do pierwszej w ramach ustawowych uprawnień będą miały dostęp organy państwowe i samorządowe, a także placówki oświatowo-wychowawcze oraz organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej. Umieszczenie danych sprawcy w tej bazie będzie następowało z urzędu, jako następstwo prawomocnego skazania.

Drugi z rejestrów będzie dostępny powszechnie i bez ograniczeń na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Obejmie on sprawców, którzy dopuścili się przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem na szkodę małoletniego poniżej 15 roku życia lub którzy popełnili przestępstwo na tle seksualnym w warunkach recydywy.

Ustawa przewiduje także określenie miejsc szczególnego zagrożenia poprzez wprowadzenie publicznie dostępnej policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym. Ma być ona udostępniana do publicznej wiadomości na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.

PS/źródło: MS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.