Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Powstanie rejestr pedofilów. Prezydent podpisał ustawę

01.06.2016, 14:03; Aktualizacja: 01.06.2016, 14:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada ona utworzenie rejestru pedofilów. Jedna z jego baz ma być powszechnie dostępna.

Reklama

Rejestr będzie składał się z dwóch oddzielnych baz danych: rejestru z dostępem ograniczonym i rejestru publicznego.

Do pierwszej w ramach ustawowych uprawnień będą miały dostęp organy państwowe i samorządowe, a także placówki oświatowo-wychowawcze oraz organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej. Umieszczenie danych sprawcy w tej bazie będzie następowało z urzędu, jako następstwo prawomocnego skazania.

Drugi z rejestrów będzie dostępny powszechnie i bez ograniczeń na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Obejmie on sprawców, którzy dopuścili się przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem na szkodę małoletniego poniżej 15 roku życia lub którzy popełnili przestępstwo na tle seksualnym w warunkach recydywy.

Ustawa przewiduje także określenie miejsc szczególnego zagrożenia poprzez wprowadzenie publicznie dostępnej policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym. Ma być ona udostępniana do publicznej wiadomości na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.

PS/źródło: MS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.