Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Strategia procesowa: zniszczyć przeciwnika

Ewa Maria Radlińska03.06.2016, 06:34; Aktualizacja: 03.06.2016, 06:43

Prawnicy, aby poprawić sytuację swojego klienta, kreują i zaklinają rzeczywistość. Czasami odbywa się to na granicy etyki, a niejednokrotnie jest ona przekraczana.

Reklama

„Johnny i jego prawnicy zrobią wszystko, żeby zdyskredytować i oczernić Heard, używając do tego możliwie jak największej ilości osób” - miał powiedzieć informator magazynu The Post w związku z rozpoczynającym się właśnie jednym z najgłośniejszych procesów rozwodowych aktorów Johnny’ego Depp’a i Amber Heard. Cytat ten przedrukowały media na całym świecie, w tym choćby polski portal Pudelek, donoszący codziennie o wydarzeniach w małżeństwie tej pary. I choć fani gwiazd emocjonują się przede wszystkim relacjami między niedawno jeszcze zakochanymi aktorami, to prawnik.pl bliższa jest rola prawników, którzy zgodnie z doniesieniem brukowców „zrobią wszystko, żeby zdyskredytować i oczernić Heard”. Czyli co konkretnie zrobić mogą mając taki cel? - Adwokat może publicznie wypowiadać się w imieniu swojego klienta, ale nie w celu zniszczenia reputacji i wiarygodności drugiej strony, a wyłącznie po to, aby zabezpieczyć interesy osoby którą reprezentuje - wskazuje adwokat Piotr Barczak i zastrzega, że wypowiada się nie znając sprawy Depp-Heard i nie ma pojęcia, kto w tej sprawie mówi prawdę, a kto oczernia czy szkaluje.

Takie sytuacje - próby niszczenia przeciwnika procesowego - zdarzają się jednak i to także w polskich procesach. Czy to droga skuteczna? - Niestety często tak. To cała prawda o życiu, że można po trupach dojść do celu - przyznaje radca prawny Michał Paprocki. Dodaje jednak, że dobry prawnik nie musi sięgać po inne argumenty, niż te merytoryczne.

Etyczne upublicznienie sporu

Mec. Barczak tłumaczy, że kwestia zabierania głosu publicznie w sprawach dotyczących klientów nie została jednoznacznie rozstrzygnięta i budzi kontrowersje wśród samych adwokatów.

- Powszechność tej praktyki i tolerowanie jej przez organy dyscyplinarne pozwala jednak przyjąć, że adwokat ma prawo wypowiadać się publicznie w imieniu swojego klienta. Podstawą takiego stanowiska może być przepis Kodeksu Etyki Adwokackiej, który stanowi, że celem podejmowanych przez adwokatów czynności zawodowych jest ochrona interesów klienta, a który nie ogranicza jednak działania adwokatów do sali sądowej - wskazuje mec. Barczak. I tłumaczy dalej, że adwokat, zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, nie ponosi odpowiedzialności za zgodność z prawdą faktów podanych mu przez klienta. Może więc wypowiadać się w oparciu o informacje uzyskane od mocodawcy i nie ma obowiązku ich weryfikować. Powinien jednak wystrzegać się formułowania mało prawdopodobnych stwierdzeń. Osobną kwestią jest forma, jaką nadaje swoim wypowiedziom.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.