Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Strategia procesowa: zniszczyć przeciwnika

Ewa Maria Radlińska03.06.2016, 06:34; Aktualizacja: 03.06.2016, 06:43

Prawnicy, aby poprawić sytuację swojego klienta, kreują i zaklinają rzeczywistość. Czasami odbywa się to na granicy etyki, a niejednokrotnie jest ona przekraczana.

Reklama

„Johnny i jego prawnicy zrobią wszystko, żeby zdyskredytować i oczernić Heard, używając do tego możliwie jak największej ilości osób” - miał powiedzieć informator magazynu The Post w związku z rozpoczynającym się właśnie jednym z najgłośniejszych procesów rozwodowych aktorów Johnny’ego Depp’a i Amber Heard. Cytat ten przedrukowały media na całym świecie, w tym choćby polski portal Pudelek, donoszący codziennie o wydarzeniach w małżeństwie tej pary. I choć fani gwiazd emocjonują się przede wszystkim relacjami między niedawno jeszcze zakochanymi aktorami, to prawnik.pl bliższa jest rola prawników, którzy zgodnie z doniesieniem brukowców „zrobią wszystko, żeby zdyskredytować i oczernić Heard”. Czyli co konkretnie zrobić mogą mając taki cel? - Adwokat może publicznie wypowiadać się w imieniu swojego klienta, ale nie w celu zniszczenia reputacji i wiarygodności drugiej strony, a wyłącznie po to, aby zabezpieczyć interesy osoby którą reprezentuje - wskazuje adwokat Piotr Barczak i zastrzega, że wypowiada się nie znając sprawy Depp-Heard i nie ma pojęcia, kto w tej sprawie mówi prawdę, a kto oczernia czy szkaluje.

Takie sytuacje - próby niszczenia przeciwnika procesowego - zdarzają się jednak i to także w polskich procesach. Czy to droga skuteczna? - Niestety często tak. To cała prawda o życiu, że można po trupach dojść do celu - przyznaje radca prawny Michał Paprocki. Dodaje jednak, że dobry prawnik nie musi sięgać po inne argumenty, niż te merytoryczne.

Etyczne upublicznienie sporu

Mec. Barczak tłumaczy, że kwestia zabierania głosu publicznie w sprawach dotyczących klientów nie została jednoznacznie rozstrzygnięta i budzi kontrowersje wśród samych adwokatów.

- Powszechność tej praktyki i tolerowanie jej przez organy dyscyplinarne pozwala jednak przyjąć, że adwokat ma prawo wypowiadać się publicznie w imieniu swojego klienta. Podstawą takiego stanowiska może być przepis Kodeksu Etyki Adwokackiej, który stanowi, że celem podejmowanych przez adwokatów czynności zawodowych jest ochrona interesów klienta, a który nie ogranicza jednak działania adwokatów do sali sądowej - wskazuje mec. Barczak. I tłumaczy dalej, że adwokat, zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, nie ponosi odpowiedzialności za zgodność z prawdą faktów podanych mu przez klienta. Może więc wypowiadać się w oparciu o informacje uzyskane od mocodawcy i nie ma obowiązku ich weryfikować. Powinien jednak wystrzegać się formułowania mało prawdopodobnych stwierdzeń. Osobną kwestią jest forma, jaką nadaje swoim wypowiedziom.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.