Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Samo poczucie zagrożenia pokrzywdzonego to za mało

08.06.2016, 06:30; Aktualizacja: 08.06.2016, 06:42

Dr Sebastian Ładoś, sędzia, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia: Stosowanie środków zapobiegawczych nie może się odbywać na zasadzie domniemania winy, ponieważ w polskim procesie karnym obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Reklama

Rozwód aktorskiej pary: Johnny’ego Deppa i Amber Heard idzie jak burza. Jednego dnia rzekoma napaść aktora na żonę, kolejnego złożony pozew rozwodowy, a kilka dni później orzeczony zakaz zbliżania się Deppa do Heard. A przecież odzierając to wydarzenie z blasku fleszy można dojść do wniosku, że takie sytuacje zdarzają się i to dość często w polskich realiach. Czy u nas ofiary przemocy domowej (nie przesądzając jak to rzeczywiście było w związku amerykańskich aktorów) również mogą liczyć na tak szybką interwencję prokuratora i choćby wydany niemalże z dnia na dzień zakaz zbliżania się napastnika do pokrzywdzonego?

Kodeks postępowania karnego daje organom ścigania w Polsce możliwość szybkiej reakcji na popełnione przestępstwo. Chodzi nie tylko o zabezpieczenie samego postępowania (np. przed ucieczką podejrzanego), ale również ochronę pokrzywdzonego. W razie uzasadnionego przypuszczenia, że sprawca dopuszcza się przemocy domowej, policja może dokonać zatrzymania tej osoby. Następnie prokurator może podjąć decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie. Może również sam podjąć decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych. W przypadku przemocy domowej szczególne znaczenie ma dozór policji, czyli obowiązek regularnego stawiennictwa we wskazanej jednostce. Środek ten zazwyczaj jest połączony z innymi obowiązkami. Przykładem jest regularne badanie stanu trzeźwości.

I prokurator może również zdecydować o zakazie zbliżania się do pokrzywdzonego?

Tak. I jeszcze po nowelizacji z 2010 r. można nawet orzec nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym i obowiązek określenia nowego miejsca pobytu. W razie niedopełnienia tego wymogu zamiast dozoru policji może być zastosowane tymczasowe aresztowanie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku stwierdzenia (już po zastosowaniu dozoru policji), że podejrzany nie wykonuje nałożonych na niego obowiązków.

Możliwości rzeczywiście są, ale aktualne jest wciąż pytanie: ile to trwa?

Wbrew utartym opiniom takie czynności są podejmowane bardzo szybko. Decyzja prokuratora w sprawie środków zapobiegawczych jest podejmowana w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania sprawcy. W razie skierowania wniosku o tymczasowe aresztowanie sąd podejmuje decyzję w ciągu 24 godzin od chwili złożenia tego wniosku. Należy jednak pamiętać, że do wszczęcia postępowania karnego potrzebny jest odpowiedni impuls, np. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W przeciwnym wypadku stosowanie powyższych środków nie wchodzi w grę. W wielu przypadkach przedmiotem krytyki jest odstąpienie przez sąd czy prokuratora od stosowania środków zapobiegawczych, pomimo wszczęcia postępowania.


Pozostało jeszcze 34% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.