Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Internetowy biznes bierze odpowiedzialność za mowę nienawiści

08.06.2016, 06:42; Aktualizacja: 08.06.2016, 06:52

Komisja Europejska oraz przedsiębiorstwa z branży IT, Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft podpisali kodeks przeciwdziałania mowie nienawiści w sieci. Zaangażowanie tych firm nie jest przypadkowe. Od dawna wskazuje się, że to najwięksi gracze internetowi powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za nienawistne komentarze w sieci - pisze Dominika Bychawska-Siniarska.

Reklama

Internet stał się nowym forum naruszania praw człowieka oraz nadużywania swobody wypowiedzi m.in. poprzez rozpowszechnianie nienawistnych treści. Internet jest relatywnie nowym narzędziem komunikacji, w związku z czym nie doczekał się regulacji prawnych, jednoznacznie rozstrzygających czy odpowiedzialność za treści w nim zawarte powinny ponosić państwa członkowskie czy też biznes operujący w sieci. By zapobiec rozprzestrzenianiu się nielegalnej mowy nienawiści, ogromne znaczenie ma dopilnowanie, by stosowne przepisy prawa krajowego były w pełni egzekwowane przez państwa członkowskie w środowisku internetowym, jak również poza nim. Ze względu na transgraniczny charakter sieci oraz ulokowanie biznesu internetowego na różnych kontynentach państwa nie mają możliwości efektywnego egzekwowania od operatorów internetowych odpowiedzialności za nienawistne treści. Z tych względów, skuteczna walka z mową nienawiści nie jest możliwa bez zaangażowania i współpracy pośredników online oraz platform mediów społecznościowych.
31 maja 2016 r. Komisja Europejska oraz przedsiębiorstwa z branży IT, Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft podpisali kodeks przeciwdziałania mowie nienawiści w sieci.

Zaangażowanie tych przedsiębiorstw nie jest przypadkowe. Od dawna wskazuje się, że to najwięksi gracze internetowi powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za nienawistne komentarze, dając przykład innym, mniejszym operatorom internetowym. To ich usługi stały się elementem naszego codziennego życia i nie sposób wykonywać obowiązków zawodowych bez ich używania.


Pozostało jeszcze 52% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.