Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędzia TK wybrany przez PiS ogłosił swój pierwszy wyrok

15.06.2016, 14:20; Aktualizacja: 15.06.2016, 14:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Piotr Pszczółkowski ogłosił wczoraj wyrok w sprawie dyscyplinarnego wydalania policjantów ze służby. Tym samym po raz pierwszy przewodniczącym składu orzekającego był sędzia wybrany przez Sejm obecnej kadencji.

Reklama

Mimo to, wraz z Julią Przyłębską wniósł zdanie odrębne do wyroku.

Trybunał orzekł, że przepis, który uniemożliwia wznowienie postępowania dyscyplinarnego policjanta po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się orzeczenia, jest zgodny konstytucją.

TK rozpatrzył skargę mężczyzny, który mimo uniewinnienia od zarzutów będących przyczyną wydalenia go z policji, nie mógł do niej wrócić. Tylko przez pięć lat można bowiem wznawiać postępowanie dyscyplinarne. W jego sprawie wyrok zapadł po dziesięciu latach.

TK pomimo, iż uznał zakwestionowane przepisy za zgodne z ustawą zasadniczą, zasugerował, że ustawodawca powinien rozważyć jednak zmiany w ustawie o policji. "Być może należy wprowadzić konstrukcję zbliżoną do wznowienia postępowania w sprawach karnych. Jest ono ograniczone tylko w przypadku wznowienia postępowania na niekorzyść oskarżonego" - wskazał w uzasadnieniu.

PS/źródło: TK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.