Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zmiany dotyczące wynagrodzeń mediatorów niewystarczające

22.06.2016, 11:47; Aktualizacja: 22.06.2016, 13:12
 • Wyślij
 • Drukuj

Zaproponowane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości rozwiązania nie motywują mediatorów do efektywnego i sprawnego prowadzenia mediacji - uważa "Iustitia".

Reklama

Stowarzyszenie wydało opinię dotyczącą projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia mediatora w postępowaniu cywilnym.

W ocenie sędziów, zastosowany w projektowanym akcie podział na sprawy majątkowe oraz sprawy niemajątkowe i majątkowe bez określonej wartości przedmiotu sporu jest nieadekwatny dla ustalania wynagrodzeń mediatorów, gdyż nie odzwierciedla stopnia ich zawiłości. Prowadzi również do kuriozalnych rezultatów - uważa Iustitia. "Przykładowo, według projektu, za mediację obejmującą cztery posiedzenia mediator otrzyma w sprawie niemajątkowej trzykrotnie wyższe wynagrodzenie (450 zł), niż w sprawie majątkowej o wartości przedmiotu sporu nieprzekraczającej 15 tys. zł (150 zł)" - czytamy w opinii.

Iustitia podkreśla też, że zaproponowane w projekcie rozwiązania nie motywują mediatorów do efektywnego i sprawnego prowadzenia mediacji. Na przykład w sprawach o prawa majątkowe sankcją obniżenia wynagrodzenia jest objęte jedynie nieprzeprowadzenie mediacji w wyznaczonym czasie. W ocenie stowarzyszenia może to skłaniać  do zakończenia spraw w jakikolwiek sposób, byle tylko przed upływem zakreślonego terminu.

Co więcej, zgodnie z projektem zastosowanie sankcji obniżenia wynagrodzenia o połowę w sprawach o prawa majątkowe następuje automatycznie w razie przekroczenia czasu trwania mediacji. Zdaniem stowarzyszenia, rozwiązanie to uniemożliwia sądowi wzięcie pod uwagę okoliczności niezależnych od mediatora, które spowodowały uchybienie terminowi.

Sędziowie zwracają też uwagę, że w przeciwieństwie do zasad określania wynagrodzeń adwokatów, radców prawnych, biegłych czy kuratorów sądowych, w rozporządzeniu nie przyznano sądowi żadnej możliwości miarkowania wysokości wynagrodzenia mediatora.

PS/źródło: "Iustitia"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.