Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zmiany dotyczące wynagrodzeń mediatorów niewystarczające

22.06.2016, 11:47; Aktualizacja: 22.06.2016, 13:12
 • Wyślij
 • Drukuj

Zaproponowane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości rozwiązania nie motywują mediatorów do efektywnego i sprawnego prowadzenia mediacji - uważa "Iustitia".

Reklama

Stowarzyszenie wydało opinię dotyczącą projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia mediatora w postępowaniu cywilnym.

W ocenie sędziów, zastosowany w projektowanym akcie podział na sprawy majątkowe oraz sprawy niemajątkowe i majątkowe bez określonej wartości przedmiotu sporu jest nieadekwatny dla ustalania wynagrodzeń mediatorów, gdyż nie odzwierciedla stopnia ich zawiłości. Prowadzi również do kuriozalnych rezultatów - uważa Iustitia. "Przykładowo, według projektu, za mediację obejmującą cztery posiedzenia mediator otrzyma w sprawie niemajątkowej trzykrotnie wyższe wynagrodzenie (450 zł), niż w sprawie majątkowej o wartości przedmiotu sporu nieprzekraczającej 15 tys. zł (150 zł)" - czytamy w opinii.

Iustitia podkreśla też, że zaproponowane w projekcie rozwiązania nie motywują mediatorów do efektywnego i sprawnego prowadzenia mediacji. Na przykład w sprawach o prawa majątkowe sankcją obniżenia wynagrodzenia jest objęte jedynie nieprzeprowadzenie mediacji w wyznaczonym czasie. W ocenie stowarzyszenia może to skłaniać  do zakończenia spraw w jakikolwiek sposób, byle tylko przed upływem zakreślonego terminu.

Co więcej, zgodnie z projektem zastosowanie sankcji obniżenia wynagrodzenia o połowę w sprawach o prawa majątkowe następuje automatycznie w razie przekroczenia czasu trwania mediacji. Zdaniem stowarzyszenia, rozwiązanie to uniemożliwia sądowi wzięcie pod uwagę okoliczności niezależnych od mediatora, które spowodowały uchybienie terminowi.

Sędziowie zwracają też uwagę, że w przeciwieństwie do zasad określania wynagrodzeń adwokatów, radców prawnych, biegłych czy kuratorów sądowych, w rozporządzeniu nie przyznano sądowi żadnej możliwości miarkowania wysokości wynagrodzenia mediatora.

PS/źródło: "Iustitia"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.