Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Posłowie za ograniczeniem udziału RPO w sprawach przed TK

Małgorzata Kryszkiewicz27.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 27.06.2016, 07:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym miałaby nakazać publikację wyroków TK, które czekają na ogłoszenie. Ale nie wszystkich. Posłowie PiS bowiem nadal nie zgadzają się na to, by w Dzienniku Ustaw został wydrukowany wyrok z 9 marca br. (sygn. akt K 47/15), w którym trybunał uznał, że tzw. naprawcza nowela ustawy o TK jest niezgodna z ustawą zasadniczą. To wnioski z kilkudniowego posiedzenia sejmowej podkomisji.

Reklama

Efektem pracy posłów jest projekt nowej ustawy o TK. Zgodnie z nim pełny skład trybunału miałby wynosić co najmniej 11 sędziów. W takim składzie rozpatrywane byłyby m.in. sprawy o szczególnej zawiłości. Z zasady orzeczenia będą zapadały zwykłą większością głosów. Większość 2/3 będzie wymagana w tych sprawach, w których orzeka pełny skład TK. Gdyby nie udało się uzbierać wymaganej liczby głosów, sprawa byłaby umarzana. Zdaniem posłów opozycji takie rozwiązanie może pozbawić obywateli prawa do sądu.

Dużo emocji wywołała też poprawka zgłoszona przez posła Stanisława Piotrowicza dotycząca publikacji tych orzeczeń TK, które do dziś się tego nie doczekały. Zgodnie z nią „Rozstrzygnięcia TK wydane z naruszeniem przepisów ustawy z 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 293) w okresie od 10 marca do 30 czerwca 2016 r. podlegają ogłoszeniu w odpowiednim dzienniku urzędowym w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy”. Sztywne ramy czasowe dotyczące wyroków TK i użycie terminu „rozstrzygnięcia” zamiast „orzeczenia” wywołały nie tylko sprzeciw ze strony posłów opozycji, lecz także wątpliwości przedstawicieli Biura Analiz Sejmowych.

– To szokująca propozycja. To nie jest rozwiązanie prawne, ale polityczne – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej. I zarzucała, że w ten sposób posłowie PiS chcą usankcjonować łamanie prawa przez premier, na której ciąży obowiązek publikacji wszystkich bez wyjątku wyroków TK.

Przedstawiciel BAS zauważył, że w polskim systemie prawnym nie ma trybu umożliwiającego badanie tego, czy rozstrzygnięcie TK było wydane z naruszeniem przepisów prawa. Nie ma też żadnego organu, który mógłby to robić.

Sporo emocji wywołało też rozwiązanie, zgodnie z którym rzecznik praw obywatelskich miałby brać udział tylko w tych postępowaniach toczących się przed TK, które zostały wszczęte na skutek złożenia skargi konstytucyjnej. To zdaniem opozycji znaczne ograniczenie kompetencji tego organu. Obecnie RPO może występować w każdej sprawie.

Teraz projektem zajmie się komisja sprawiedliwości i praw człowieka

Etap legislacyjny

Projekt w pracach komisji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.