Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Szkolenia z uprzedzeń

28.06.2016, 16:37; Aktualizacja: 28.06.2016, 16:56

Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił, że ponad 30 tys. prokuratorów i agentów federalnych będzie musiało ukończyć specjalne kursy, które pomogą im eliminować nieuświadomione stereotypy wpływające na decyzje podejmowane przez nich w śledztwach.

Reklama

Taka deklaracja to efekt protestów, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach przeciwko stosowaniu przemocy wobec przedstawicieli mniejszości. Już w 2014 r., po zamieszkach w Ferguson spowodowanych zastrzeleniem czarnoskórego nastolatka Michaela Browna przez policjanta, federalne organy ścigania był krytykowane za to, że nie wprowadziły żadnych polityk pozwalających na walkę z uprzedzeniami w swoich szeregach (odpowiednie szkolenia prowadzą za to niektóre jednostki policji stanowej). W memorandum skierowanym do Departamentu Sprawiedliwości zastępca prokuratora generalnego Sally Yates stwierdziła, że takie nieuświadomione stereotypy mogą zmieniać sposób, w jaki śledczy oceniają materiał dowodowy oraz jakich dowodów szukają.


Pozostało jeszcze 22% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.