Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Billingi jawne, ale tylko w sprawach karnych

Sławomir Wikariak29.06.2016, 07:01; Aktualizacja: 29.06.2016, 07:09

Sądy nie mają prawa żądać danych telekomunikacyjnych w sprawach cywilnych, takich jak ochrona dóbr osobistych czy rozwód. Tymczasem bez nich często trudno złożyć pozew.

Reklama

Coraz więcej czasu spędzamy w internecie, a liczba aktywnych kart do telefonów komórkowych już dawno przekroczyła liczbę mieszkańców Polski. Nie powinno więc dziwić, że dane telekomunikacyjne zyskują na znaczeniu. Numerowi IP, z którego wysłano obraźliwy komentarz, nie można wytoczyć procesu. Najpierw trzeba ustalić, do kogo należy i kto go w danej chwili używał. Najprostszą i najszybszą drogą byłoby nakazanie przez sąd ujawnienia takich danych przez operatora. Według prawników, a także orzecznictwa, w sprawach cywilnych nie wchodzi to jednak w grę.

– Obecnie w przepisach postępowania cywilnego brak jest wyraźnych podstaw prawnych pozwalających na zobowiązanie przez sąd operatora sieci telekomunikacyjnej do ujawnienia danych objętych w zobowiązania w przepisach postępowania cywilnego. W praktyce takie próby są podejmowane, głównie na podstawie art. 248 kodeksu postępowania cywilnego – mówi Michał Kluska, adwokat z kancelarii Everberg.


Pozostało jeszcze 83% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.