Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezesi podzielą pracę na nowo

Małgorzata Kryszkiewicz30.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 06:45

Rzecznicy prasowi sądów oraz sędziowie wchodzący w skład Krajowej Rady Sądownictwa będą pracować więcej.

Reklama

Obowiązujący od początku roku regulamin urzędowania sądów (Dz.U. z 2015 r. poz. 925) wprowadził sporo zamieszania. Jak się bowiem okazało, niektóre rozwiązania w nim zawarte nie zdały w praktyce egzaminu. O potrzebie korekt mówili prezesi sądów, stowarzyszenia sędziowskie oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Nowa wersja regulaminu, która wchodzi w życie już w najbliższy piątek, częściowo na te apele odpowiada.

Rozkład pracy

Zgodnie z nowymi regulacjami prezesi sądów będą musieli na nowo podzielić pracę w swoich sądach. Minister sprawiedliwości postanowił bowiem wprowadzić korekty w zasadach mówiących o tym, jaki procent wpływających do danego wydziału spraw ma przypadać na jednego sędziego (patrz: grafika). Tutaj największe zmiany dotyczą tych sędziów, którzy pełnią funkcje rzeczników prasowych, a także tych, którzy są członkami Krajowej Rady Sądownictwa.

Ci pierwsi według starych zasad otrzymywali jedynie 50 proc. udziału. Teraz ich obciążenie pracą ma być znacznie większe. Przeciwko takiej zmianie od początku protestowało środowisko. Padały argumenty, że podwyższenie rzecznikom prasowym pensum orzeczniczego do 90 proc. spowoduje, że będą oni zaniedbywać kontakty z prasą. Resort częściowo wziął te głosy pod uwagę, gdyż zgodnie z najnowszą wersją regulaminu na łagodniejsze traktowanie, jeżeli chodzi o obłożenie pracą, mogą liczyć ci z rzeczników, którzy pełnią funkcje w większych sądach. Oni będą otrzymywać przydział w wysokości co najmniej 75 proc. wpływających spraw. Natomiast ci z mniejszych jednostek będą musieli pogodzić się z tym, że ich pensum już od piątku wynosić będzie co najmniej 90 proc.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.