Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Termin na odwołanie od wypowiedzenia za krótki

01.07.2016, 16:26; Aktualizacja: 01.07.2016, 16:27
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich przedstawił stanowisko w sprawie pytania prawnego, które warszawski sąd rejonowy zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu. Chodziło o zbyt krótki czas na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę. W ocenie RPO siedmiodniowy termin na zaskarżenie takiej decyzji jest niezgodny z konstytucją.

Reklama

Pytanie prawne powstało na kanwie sprawy mężczyzny, który stracił pracę. Taka decyzja pracodawcy bardzo go zaskoczyła. I zanim się otrząsnął, minął mu siedmiodniowy termin na wniesienie odwołania w sądzie pracy.

W ocenie RPO to za krótki czas na reakcję.  - Niezależnie od stanu emocji, naturalnych w takim przypadku, pracownik musi w ciągu siedmiu dni przeanalizować swoją sytuację, a w przypadku podjęcia decyzji o wniesieniu odwołania, zebrać argumenty i dowody na poparcie swoich roszczeń, a także często poszukać pomocy profesjonalnego pełnomocnika w celu uzyskania porady prawnej lub pomocy w zakresie przygotowania i wniesienia pozwu - podkreśla Adam Bodnar. Zwraca też uwagę, że siedmiodniowy termin na wniesienie odwołania został uregulowany w kodeksie pracy w 1975 r. Przepis ten dotyczył jednak zupełnie innej instytucji - odnosił się bowiem do komisji odwoławczej do spraw pracy. Ta przestała działać w 1985 r. i wtedy nadano przepisom k.p. obecne brzmienie. A one w żadnej mierze nie uwzględniają zmian, jakie dokonały się w sferze stosunków pracy.

Dlatego w ocenie RPO przepis art. 264 par. 1 k.p. w zakresie, w jakim przewiduje jedynie siedmiodniowy termin do wniesienia przez pracownika odwołania od doręczenia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę jest niezgodny z art. 45 ust. 1 konstytucji (prawo do sądu) oraz art. 6 ust. 1 konwencji o ochronie praw człowieka.

Nadmiernego rygoryzmu tego unormowania nie łagodzi instytucja przywrócenia terminu (art. 265 k.p.), która znajduje zastosowanie wówczas, gdy pracownik uchybił terminowi bez swojej winy, a więc nie dotyczy każdego przypadku definitywnej utraty możliwości dochodzenia roszczenia na drodze sądowej - uważa RPO.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.