Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pomoc prawna do zmiany

Anna Krzyżanowska04.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 04.07.2016, 06:33

Bony oraz poprawki katalogu uprawnionych – to możliwe modyfikacje w systemie bezpłatnego poradnictwa.

Reklama

O potrzebie wprowadzenia zmian w tym zakresie coraz głośniej mówią organizacje pozarządowe. Powód? Darmowa pomoc prawna jest zbyt mało popularna. Przypomnijmy, że pierwszy kwartał jej obowiązywania nie należał do najlepszych: w ciągu trzech miesięcy 1524 punkty udzieliły niespełna 100 tys. darmowych przedsądowych porad. To mało, jeżeli weźmie się pod uwagę, że ze wsparcia polegającego m.in. na sporządzeniu projektu pisma czy uzyskaniu podpowiedzi, jak rozwiązać problem prawny, skorzystać może szeroka grupa osób, szacowana przez resort na 21 mln: młodzież do 26. roku życia, seniorzy powyżej 65 lat, osoby fizyczne, którym zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, kombatanci, weterani, a także zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową czy awarią techniczną.

Z problemów zdaje sobie sprawę także Ministerstwo Sprawiedliwości, które, jak nieoficjalnie dowiedział się DGP, ma już pewne pomysły na ich rozwiązanie.

Jeszcze więcej uprawnionych

Zdaniem NGO-sów niskie zainteresowanie nieodpłatną pomocą prawną gwarantowaną ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255) wynika m.in. z tego, że akcja promocyjna była niewystarczająca. Tak uważa np. Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma”, które bierze udział w systemie bezpłatnego poradnictwa. Brak kampanii skutkował tym, że niewiele osób o punktach wiedziało, a część zainteresowanych uzyskaniem porady nie zdawała sobie sprawy, jakie prawa im przysługują. To z kolei sprawiało, że w punktach pojawiały się osoby nieuprawnione.


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.