Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Służba więzienna do modernizacji

Piotr Szymaniak06.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 06.07.2016, 06:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Nowa broń, więźniarki, urządzenia do wykrywania telefonów komórkowych czy narkotyków, a także podwyżki dla więzienników. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017 – 2020”.

Reklama

SW jako jedyna formacja mundurowa po 1989 r. nie została objęta programem modernizacyjnym. Teraz, zgodnie z projektem, ma na to pójść w ciągu najbliższych trzech lat ponad 2,1 mld zł. Dzięki temu będzie można kupić m.in. 1,2 tys. subkarabinków automatycznych, 2,4 mln sztuk amunicji, 800 strzelb i 400 granatników. A poza tym kaski, hełmy, kamizelki, miotacze gazowe, kajdanki czy pałki.

Sprzęt, który obecnie znajduje się na wyposażeniu SW, cechuje duża awaryjność i znaczny stopień wyeksploatowania, a w przypadku środków chemicznych kilkakrotnie zostały przekroczone normy eksploatacyjne określone przez producenta. W uzasadnieniu MS zwraca uwagę, że „brak wystarczającej ilości sprzętu ochrony osobistej utrudnia organizację konwojowania osadzonych oraz ich ochronę i obronę w zakładach karnych i aresztach śledczych.

W ubiegłym roku zbiegło 187 osadzonych. Najwięcej, bo aż 179 z miejsca zatrudnienia, sześciu z terenu więzienia, dwóch z konwoju SW, a czterech z policyjnego. W ramach programu zostanie również zakupionych 36 więźniarek, z których każda będzie mogła transportować do 18 osadzonych. Oprócz tego zostanie wymienionych ok. dwa tysiące pojazdów, z których część ma już ponad 20 lat.

W projekcie zwraca się również uwagę na fakt, że więziennicy wciąż zmagają się z próbami przemytu do zakładów karnych lub aresztów śledczych narkotyków czy niebezpiecznych przedmiotów, a także telefonów komórkowych. Dlatego SW planuje zakupić 11 urządzeń do wykrywania środków odurzających i psychotropowych, 60 bramowych wykrywaczy metalu, 50 maszyn do prześwietlania bagaży i paczek, a także 150 wykrywaczy telefonów komórkowych.

Duża część środków zostanie przeznaczona na poprawę stanu technicznego budynków. Remontów wymagają więzienne kuchnie, kotłownie, pralnie czy łaźnie.

Prawie 100 mln pójdzie na modernizację przywięziennych szpitali i zakładów leczniczych. Blisko połowa tej kwoty pochłonie budowa nowego szpitala, który zastąpi ten likwidowany w areszcie śledczym Warszawa-Mokotów.

Oprócz tego pracownicy SW będą mogli liczyć na wzrost wynagrodzeń. Od 1 stycznia 2017 r. podwyżka wyniesie średnio 250 zł na etat, a od 1 stycznia 2019 – 300 zł.

Etap legislacyjny

Projekt skierowany do konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.