Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Za puste faktury i wyłudzenia podatków będą kary więzienia

Łukasz Zalewski07.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 07.07.2016, 06:49
 • Wyślij
 • Drukuj

Rząd zapowiedział wczoraj zaostrzenie kar za wyłudzenia podatków. Za milionowe oszustwa sprawca będzie mógł trafić za kratki na okres od 3 do nawet 25 lat. Kary mają zahamować wyłudzenia VAT.

Reklama

Tylko w zeszłym roku, zgodnie z danymi Najwyższej Izby Kontroli, oszustwa sięgnęły ok. 80 mld zł. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie karnym. Ich założenia przedstawił wczoraj na konferencji minister Zbigniew Ziobro.

Zasadą ma być możliwość wymierzenia kar pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat w przypadkach, gdy szkody dla Skarbu Państwa z tytułu wyłudzenia podatków będą niewielkie (poniżej 1 mln zł). Jeśli osoba wyłudzi podatki na kwotę co najmniej 1 mln zł, będzie jej grozić pozbawienie wolności od 3 do 15 lat, przy czym sąd nie będzie mógł kary zawiesić. Z kolei za oszustwa VAT rzędu kilkudziesięciu milionów złotych dokonane przez zorganizowane grupy przestępcze będzie grozić od 5 do 25 lat więzienia.

– Chodzi o to, aby kara była realnym narzędziem nacisku na przestępców – wyjaśnił Zbigniew Ziobro. Zapowiedział również, że projektowane przepisy będą przewidywały możliwość złagodzenia kary, a nawet odstąpienia od niej. Warunkiem będzie jednak ujawnienie wszystkich okoliczności przestępstwa oraz zwrot zagrabionego podatku do budżetu państwa.

Minister sprawiedliwości wyjaśnił też, że dotychczas państwo było słabe wobec silnych, a więc wobec wyłudzających miliony złotych z VAT. Przykładowo w zeszłym roku we Wrocławiu złapano osobę, która wyłudziła w sumie 3 mln zł VAT, a za ten czyn wymierzono jej grzywnę w wysokości 1700 zł. – W ciągu ostatnich dwóch lat wobec 253 oszustów podatkowych zapadły wyroki, ale najczęściej były to grzywny. Karę pozbawienia wolności, i to dość niską, wymierzono jedynie 31 osobom – poinformował Zbigniew Ziobro. Wskazał także, że o obecnej słabości państwa wobec oszustów świadczy słabość prawa. Dziś zgodnie z kodeksem karnym skarbowym sprawcom grozi do 5 lat więzienia. Zgodnie z kodeksem karnym – 8 lat. W praktyce jednak nigdy takie kary nie zostały wymierzone.

Z kolei jak informował DGP, obecnie nie ma też pewności, czy za puste faktury w ogóle można wymierzyć kary na podstawie kodeksu karnego skarbowego.

– Znacząco modyfikujemy więc prawo karne – mówił Zbigniew Ziobro.

Dodajmy, że ministerstwo nie przedstawiło wczoraj projektu zmian. Zostały zaprezentowane jedynie założenia. Wcześniej resort sprawiedliwości zapowiadał również zmiany, które pozwolą na konfiskatę mienia osób wyłudzających podatki.

– Naszym celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, walka z tymi, którzy wyłudzają pieniądze z budżetu państwa, unikają wpłacania podatków, i ochrona tych, którzy uczciwie podatki płacą – mówiła na konferencji premier Beata Szydło.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:podatki
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.