Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Palacze pozywają producentów eksplodujących e-papierosów

07.07.2016, 15:58; Aktualizacja: 07.07.2016, 16:43
 • Wyślij
 • Drukuj

Ich zdaniem wybuchom są winne przegrzewające się akumulatory litowo-jonowe, w które wyposażone są urządzenia.

Reklama

Jedną z ofiar wybuchających e-papierosów jest Rachel Berven, której kilka miesięcy temu rozerwał on usta, pozostawiając na całym jej ciele krople kwasu akumulatorowego. Dziennik "Wall Street Journal" twierdzi, że kobieta do dziś nie jest w stanie zapłacić wszystkich rachunków za zabiegi dentystyczne (wybuch złamał jej trzy zęby) ani usunąć blizn na twarzy. Nie mówiąc już o śladach na nogach od wylanego kwasu.

W marcu Berven złożyła w kalifornijskim sądzie pozew o odszkodowanie przeciwko producentowi e-papierosów Switch to Vapor, zarzucając mu wypuszczanie na rynek wadliwych wyrobów. Jej adwokat już zresztą 70 podobnych pozwów. Sprawy przeciwko firmom e-papierosowym trafiły też do sądów na Florydzie, w Nowym Jorku, Kalifornii i kilku innych stanach. Przeszkodą do uzyskania pomyślnego rozstrzygnięcia jest dla powodów fakt, że wiele z tych wybuchających baterii jest produkowanych przez firmy chińskie, które trudno postawić przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Nowojorski prawnik Marc Freund reprezentuje obecnie nastolatka, który rzekomo został częściowo oślepiony na skutek wybuchu e-papierosa oraz kobietę, która ma poparzenia trzeciego stopnia na udzie po tym jak urządzenie eksplodowało w jej kieszeni. - Akumulatory produkowane są na łapu-capu, a ich rynek jest słabo uregulowany - twierdzi Freund.

W październiku ubiegłego roku sąd w Kalifornii zasądził na rzecz palaczki e-papierosów 1,9 mln odszkodowania od producenta i dystrybutora tych urządzeń, po tym jak jedno z nich wybuchło w jej samochodzie i spowodowało u niej poważne poparzenia.

Branża e-papierosowa twierdzi jednak, że wybuchy to jedynie wyjątki wynikające ze złego użytkowania sprzętu przez palaczy. Z danych amerykańskiej agencji do spraw żywności i wyrobów medycznych wynika, że od 2009 r. do stycznia 2016 r. były co najmniej 134 przypadki przegrzania, ognia bądź wybuchu baterii. Liczy na to, że będzie to kolejny argument za wprowadzeniem specjalnych certyfikatów, których uzyskanie będzie warunkiem wejścia na rynek.

EŚ/Wall Street Journal

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.