Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokaci prowadzą antybrexitową kampanię

11.07.2016, 16:42; Aktualizacja: 11.07.2016, 16:55
 • Wyślij
 • Drukuj

Ponad tysiąc brytyjskich prawników podpisało list do premiera Davida Camerona, stwierdzający, że wynik referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE nie jest prawnie wiążący.

Reklama

Sygnatariusze listu podkreślają, że, aby wszcząć postępowanie z art. 50 traktatu o UE, potrzebna jest odpowiednia ustawa parlamentu. Jest to ich zdaniem tym bardziej istotne, że na wynik referendum wpłynęło przedstawianie w kampanii zniekształconych faktów i obietnic, których politycy nie będą w stanie spełnić.

Prawnicy uważają, że rząd powinien ustanowić specjalną niezależną komisję, która zebrałaby dowody i opracowałaby raporty na temat kosztów, zysków i ryzyka związanego z uruchomieniem art. 50 TUE. Do czasu ich przedłożenia parlamentu nie powinien głosować nad kwestią wyjścia z Unii.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.