Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Facebook pozwany za propagowanie terroryzmu

12.07.2016, 17:37; Aktualizacja: 12.07.2016, 18:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Izraelska prawniczka domaga się od technologicznego giganta miliarda dolarów za to, że pozwala, aby jego serwis społecznościowy był wykorzystywany przez fundamentalistów palestyńskich z Hamasu do planowania zamachów.

Reklama

"Facebook świadomie zapewnił Hamasowi wsparcie materialne i zasoby w postaci internetowej platformy społecznościowej oraz usług komunikacyjnych" - stwierdza pozew, którego kopię otrzymała agencja Bloomberg. "Mówiąc krótko, Hamas wykorzystuje Facebooka jako narzędzie działalności terrorystycznej" - twierdzi w dokumencie Nitsana Darshan-Leitner, prawniczka, który reprezentuje rodziny dwóch amerykańskich chłopców (16-latka i 3-latka) zamordowanych na terenie Autonomii Palestyńskiej.

Jej zdaniem członkowie Hamasu za pośrednictwem Facebooka wymieniają się ze sobą informacjami operacyjnymi i taktycznymi, a także dzielą się nimi ze swoimi sympatykami. Świadczą o tym chociażby publikowane w serwisie komunikaty o organizowanych demonstracjach i blokadach dróg oraz operacjach prowadzonych przez izraelską armię, a także wytyczne dotyczące tego, jak należy przeprowadzać ataki.

Sprawa została wniesiona do sądu okręgowego w Nowym Jorku. Ten sam sąd w lutym ubiegłego roku uznał, że władze palestyńskie oraz Organizacja Wyzwolenia Palestyny przyczyniły się do sześciu ataków na amerykańskich obywateli w Izraelu blisko dekadę temu i nakazał wypłatę na rzecz krzywdzonych rodzin 218,5 mln zadośćuczynienia.

W odpowiedzi na pozew Facebook oświadczył, że platforma społecznościowa nie jest miejscem, w którym można nawoływać do przemocy, gróźb, terroryzmu oraz mowy nienawiści. Dlatego też zachęca swoich użytkowników o zawiadamianiu administratorów o wszelkich podejrzanych treściach.

Z kolei Mushir al-Masri, jeden z liderów Hamasu, w rozmowie z Bloombergiem stwierdził, że "pozwanie Facebooka jest jednoznacznym świadectwem amerykańskiej polityki walki z wolnością prasy i wypowiedzi", a także jest dowodem na amerykańskie uprzedzenia przeciwko organizacji i jej misji.

EŚ/Bloomberg

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.