Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd upublicznił nazwiska ofiar pedofilii

14.07.2016, 18:15; Aktualizacja: 14.07.2016, 18:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo sprawiedliwości domaga się wyjaśnień w związku z ujawnieniem przez sąd w Poznaniu nazwisk 16 osób pokrzywdzonych w procesie oskarżonego o pedofilię. Sąd przeprosił za to zdarzenie, które wynikło z "błędu przy opracowaniu wokandy".

Reklama

W czwartek w poznańskim sądzie rejonowym rozpoczął się proces mężczyzny oskarżonego o molestowanie nieletnich. Jak się okazało, na wokandzie wywieszonej przed salą sądową wymienione zostały pełne nazwiska pokrzywdzonych, w tym także osób niepełnoletnich.

Ze względu na charakter czynu zarzuconego oskarżonemu na wokandzie powinny być podane tylko inicjały osób pokrzywdzonych. Poinformowany o błędzie sąd zmienił wokandę.

Rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości Sebastian Kaleta potwierdził w czwartek PAP informację Radia Zet, że minister Zbigniew Ziobro czeka na wyjaśnienia odnośnie do całej sprawy.

"Ta sytuacja jest niedopuszczalna i nigdy nie powinna mieć miejsca, dlatego też minister Zbigniew Ziobro zażądał wyjaśnień od prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za to zdarzenie" – powiedział PAP Kaleta.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu Aleksander Brzozowski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że nastąpił błąd przy opracowywaniu wokandy. Wyjaśnił, że jest ona sporządzana przy użyciu specjalnego systemu elektronicznego i nie zwrócono uwagi, że w przypadku tego typu sprawy nie powinny się na niej znaleźć pełne nazwiska osób pokrzywdzonych. Rzecznik sądu dodał, że błąd został naprawiony i się nie powtórzy. Jednocześnie przeprosił za całe zdarzenie.

Proces mężczyzny oskarżonego o molestowanie seksualne odbywa się przy drzwiach zamkniętych. (PAP)

rpo/ wkt/ EŚ

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.