Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wymiar sprawiedliwości na Facebooku

18.07.2016, 06:50; Aktualizacja: 18.07.2016, 06:53

To, co dzisiaj skłonni jesteśmy uznać za szokujący eksperyment, w niedalekiej przyszłości może być rutynowym sposobem wykonywania środka karnego w postaci orzeczenia podania wyroku sądu karnego do publicznej wiadomości – mówi adwokat Radosław Baszuk.

Reklama

W Kanadzie w sprawie rodziców uznanych za winnych niedostatecznej opieki nad niespełna dwuletnim dzieckiem, zmarłym w 2012 r. z powodu zapalenia opon mózgowych, (rodzice leczyli je domowymi sposobami), sąd zarządził publikację treści wyroku na Facebooku. Kanadyjscy prawnicy mówią: to precedens. A czy polski prawnik wyobraża sobie takie rozstrzygnięcie sądu polskiego?

Na pierwszy rzut oka już dzisiaj brak jest przeszkód prawnych dla takiego orzeczenia. Sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości w każdy, byle określony sposób. Prawo określa także sposób wykonania orzeczenia, a w szczególności uprawnienie sądu do wydania „komu należy” odpowiedniego polecenia i odpowiadający uprawnieniu sądu obowiązek tego, kto otrzymał polecenie, wykonania go w czasie, miejscu i w określony.

Facebook wykona polecenie polskiego sądu?

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Na ile administrator portalu społecznościowego o globalnym zasięgu, nie będący podmiotem poddanym prawu polskiemu, czuł się będzie zobowiązany do wykonania polecenia sądu? Jak zabezpieczyć wpis, informację o treści wyroku przed nieuprawnionym usunięciem przez wskazany przez sąd czas publikacji? Jak zadbać, by po upływie czasu, na jaki orzeczono publikację wyroku, jego treść zniknęła z internetu? Czy powaga orzeczenia sądowego wytrzyma konfrontację z dotyczącymi go komentarzami internautów? Czy dopuszczalne byłoby zakazanie lub wyeliminowanie możliwości umieszczania takich komentarzy w wypadku orzeczenia treści wyroku do publicznej wiadomości? Czy chodzi o to, by sądy tworzyły w mediach społecznościowych profile do podawania wyroków do publicznej wiadomości czy też – co jak się wydaje było intencją kanadyjskiego sądu – podanie wyroku do publicznej wiadomości w mediach społecznościowych służyć ma dotarciu do określonej grupy odbiorców i wzbudzeniu ich refleksji? Czy w obowiązującym stanie prawnym możliwe jest nałożenie na skazanego obowiązku opublikowania treści wyroku na jego profilu lub w grupie? Czy spełnia funkcję podania wyroku do wiadomości publicznej opublikowanie go na profilu nie będącym ogólnie dostępnym lub w grupie zamkniętej? Wątpliwości jest wiele.

To już nie gazety, a właśnie portale społecznościowe każdego dnia przyciągają miliony ludzi i są źródłem informacji. Czy więc publikacja wyroku na portalu społecznościowym to sytuacja wymuszona zmieniającym się światem?

- Obserwujemy nie tylko gwałtowny rozwój i zwiększanie zasięgu oddziaływania mediów, portali społecznościowych, ale przede wszystkim proces migracji do sieci internetowej wszelkiego rodzaju tradycyjnych mediów. To drugie zjawisko łączy się także ze zmianą charakteru mediów tradycyjnych, wzajemnego ich przenikania się z mediami społecznościowymi. Tytuły prasowe, portale informacyjne, stacje telewizyjne i radiowe szukają swojego miejsca w mediach społecznościowych zaś media społecznościowe coraz częściej stanowią źródło informacji dla mediów tradycyjnych. Wydaje się zatem czymś naturalnym, że zaczynamy rozmawiać o tym, jak w tej rzeczywistości informacyjnej będzie odnajdywał się wymiar sprawiedliwości i jego tradycyjne instytucje. To, co dzisiaj skłonni jesteśmy uznać za szokujący eksperyment, w niedalekiej przyszłości może być rutynowym sposobem wykonywania środka karnego w postaci orzeczenia podania wyroku sądu karnego do publicznej wiadomości.


Pozostało jeszcze 40% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.