Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Polska w czołówce krajów UE pod względem liczby naruszeń prawa unijnego

18.07.2016, 15:00; Aktualizacja: 18.07.2016, 15:53
 • Wyślij
 • Drukuj

W 2015 r. Komisja Europejska otworzyła 78 postępowań przeciwko Polsce. Wzrosła w szczególności liczba spraw za opóźnienia w transpozycji dyrektyw - wynika z dorocznego raportu Komisji Europejskiej na temat stosowania prawa unijnego przez państwa członkowskie.

Reklama

Więcej spraw o naruszenia prawa UE niż Polska mają na swoim koncie Włochy (89), Niemcy (88), Francja (83) i Grecja (82).

W ubiegłym roku nasz kraj zanotował w sumie 22 przypadki nieterminowego transponowania dyrektyw, czyli o połowę mniej niż w rekordowym pod tym względem 2011 r. Naruszenia te dotyczyły przede wszystkim rynku i usług finansowych (6), transportu (5), unormowań z zakresu rynku wewnętrznego i przemysłu (2), środowiska (2), migracji (2). Najwięcej nowych postępowań w sprawie naruszenia prawa unijnego odnosiło się do przepisów transportowych (7) oraz regulacji usług finansowych (6).

W 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości orzekł m.in., że Polska nie przestrzegała unijnych w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych oraz implementujących ją regulacji, a także uznał, że sztywne ceny gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe są niezgodne z wymogami dyrektywy gazowej (trzeci pakiet energetyczny). TSUE odnotował też, że wyłączenie kwestii komórek rozrodczych, tkanek płodu oraz tkanek zarodkowych z obszaru prawnej regulacji jest istotnym problemem z zakresu zdrowia publicznego.

Ogólnie Komisja Europejska w swoim dorocznym raporcie zauważa, że państwa członkowskie coraz lepiej radzą sobie ze stosowaniem prawa unijnego. W zeszłym roku wszczętych zostało łącznie 1368 postępowań, czyli niewiele więcej niż rok wcześniej (1347). W porównaniu z wynikiem sprzed pięciu lat, kiedy takich spraw zainicjowano 1775, postęp jest wyraźny.

Podobnie jak w 2014 r., najwięcej naruszeń w ubiegłym roku dotyczyło polityki środowiskowej (276), transportowej (241) i usług finansowych (172). Opóźnienia w transponowaniu dyrektyw odnotowano m.in. w przypadku regulacji związanych z europejskim systemem nadzoru finansowego, dyrektywy odnoszącej się do rynku ubezpieczeń (Solvency II) oraz przepisów w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.