Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Polska w czołówce krajów UE pod względem liczby naruszeń prawa unijnego

18.07.2016, 15:00; Aktualizacja: 18.07.2016, 15:53
 • Wyślij
 • Drukuj

W 2015 r. Komisja Europejska otworzyła 78 postępowań przeciwko Polsce. Wzrosła w szczególności liczba spraw za opóźnienia w transpozycji dyrektyw - wynika z dorocznego raportu Komisji Europejskiej na temat stosowania prawa unijnego przez państwa członkowskie.

Reklama

Więcej spraw o naruszenia prawa UE niż Polska mają na swoim koncie Włochy (89), Niemcy (88), Francja (83) i Grecja (82).

W ubiegłym roku nasz kraj zanotował w sumie 22 przypadki nieterminowego transponowania dyrektyw, czyli o połowę mniej niż w rekordowym pod tym względem 2011 r. Naruszenia te dotyczyły przede wszystkim rynku i usług finansowych (6), transportu (5), unormowań z zakresu rynku wewnętrznego i przemysłu (2), środowiska (2), migracji (2). Najwięcej nowych postępowań w sprawie naruszenia prawa unijnego odnosiło się do przepisów transportowych (7) oraz regulacji usług finansowych (6).

W 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości orzekł m.in., że Polska nie przestrzegała unijnych w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych oraz implementujących ją regulacji, a także uznał, że sztywne ceny gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe są niezgodne z wymogami dyrektywy gazowej (trzeci pakiet energetyczny). TSUE odnotował też, że wyłączenie kwestii komórek rozrodczych, tkanek płodu oraz tkanek zarodkowych z obszaru prawnej regulacji jest istotnym problemem z zakresu zdrowia publicznego.

Ogólnie Komisja Europejska w swoim dorocznym raporcie zauważa, że państwa członkowskie coraz lepiej radzą sobie ze stosowaniem prawa unijnego. W zeszłym roku wszczętych zostało łącznie 1368 postępowań, czyli niewiele więcej niż rok wcześniej (1347). W porównaniu z wynikiem sprzed pięciu lat, kiedy takich spraw zainicjowano 1775, postęp jest wyraźny.

Podobnie jak w 2014 r., najwięcej naruszeń w ubiegłym roku dotyczyło polityki środowiskowej (276), transportowej (241) i usług finansowych (172). Opóźnienia w transponowaniu dyrektyw odnotowano m.in. w przypadku regulacji związanych z europejskim systemem nadzoru finansowego, dyrektywy odnoszącej się do rynku ubezpieczeń (Solvency II) oraz przepisów w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.