Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

ONZ krytykuje decyzję o zawieszeniu tureckich sędziów

19.07.2016, 13:42; Aktualizacja: 19.07.2016, 14:56
 • Wyślij
 • Drukuj

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein wezwał we wtorek Turcję po nieudanej próbie puczu do przestrzegania zasad prawa i wyraził poważne zaniepokojenie masowym zawieszaniem w obowiązkach sędziów i prokuratorów.

Reklama

Zaznaczył, że "każda taka sprawa powinna zostać wcześniej zbadana w sposób niezależny i indywidualny".

"Masowe zawieszanie w obowiązkach - jak to miało miejsce w przeciągu 48 godzin, wraz z usunięciem co najmniej 2 745 sędziów i prokuratorów, nie pozwala na przeprowadzenie indywidualnej oceny" - stwierdził Al-Hussein.

"Po takim traumatycznym doświadczeniu szczególną wagę ma zapewnienie, by prawa człowieka nie były zaprzepaszczane w imię bezpieczeństwa, w pośpiechu, aby ukarać osoby postrzegane jako odpowiedzialne" - napisał w oświadczeniu.

Wezwał również do wizytacji tureckich miejsc odosobnienia przez niezależnych obserwatorów, by sprawdzić panujące w nich warunki i czy osadzeni mają dostęp do prawników i swoich rodzin.

Podkreślił również, że "wprowadzenie z powrotem kary śmierci odbyłoby się z naruszeniem zobowiązań Turcji w ramach międzynarodowych praw człowieka - byłoby wielkim krokiem w złym kierunku".

W następstwie nieudanej próby puczu w nocy z piątku na sobotę śmierć poniosły 232 osoby; do aresztu trafiło ponad 6 tys. wojskowych, w tym 118 generałów i admirałów, i ponad 750 sędziów i 100 policjantów. W tureckiej administracji rozpoczęły się masowe zwolnienia; według agencji AP zwolniono 9 tys. pracowników MSW, w tym 30 gubernatorów i tysiące policjantów. We wtorek poinformowano o odsunięciu od pracy setek osób w kancelarii premiera i urzędzie ds. religijnych. Prezydent Recep Tayyip Erdogan i premier Binali Yildirim nie wykluczyli przywrócenia kary śmierci, która w Turcji została zniesiona 12 lat temu.(PAP)

klm/ kar/ arch/ PS

Źródło:PAP
Tagi:sędzia, ONZ
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.