Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więcej czasu na uzyskanie sprawiedliwości

Patryk Słowik20.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.07.2016, 07:00

Dziesięć lat na żądanie wznowienia postępowania przewiduje projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego przygotowany w resorcie sprawiedliwości. Oznacza to, że obywatele dostaną dwa razy więcej czasu na działanie. Obecnie art. 408 kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem, że co do zasady żądać wznowienia nie można już po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się wyroku.

Reklama

Urzędnicy resortu do częściowej zmiany tej regulacji zostali przymuszeni przez Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 22 września 2015 r. (sygn. akt SK 21/14) uznał on, że art. 408 k.p.c. jest niekonstytucyjny w zakresie żądań skierowanych przez osoby, które uzyskały korzystne dla siebie orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędziowie wskazali wówczas, że w praktyce strasburski wyrok okazywał się dla wielu osób niewiele wart.

Postępowania przed ETPC trwają bowiem na tyle długo, że często pomyślne orzeczenie obywatele otrzymywali już po upływie pięcioletniego okresu na wznowienie postępowania krajowego. Tym samym nie mieli już żadnych narzędzi do wzruszenia niekorzystnego dla nich wyroku sądu powszechnego – i to mimo stwierdzenia przez międzynarodowy trybunał, że przy jego wydawaniu popełniono poważne błędy.

Ministerstwo Sprawiedliwości potraktowało wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jako okazję do znacznie szerszej reformy i ułatwienia życia nie tylko tym, którzy wygrali w Strasburgu. Urzędnicy resortu zdecydowali się więc wydłużyć termin na wzruszenie prawomocnego wyroku z 5 do 10 lat w stosunku do wszystkich sytuacji, w których można żądać wznowienia postępowania cywilnego. „Przepisy dotyczące wznowienia postępowania nie wyodrębniają bowiem wznowienia z powodu wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie ma zatem podstaw, aby takie wyodrębnienie przeprowadzać tylko w zakresie terminów wniesienia skargi na wznowienie” – tłumaczy w uzasadnieniu do projektu resort sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 45% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.