Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Tempo produkcji prawa w Polsce ostro wyhamowało

21.07.2016, 11:57; Aktualizacja: 22.07.2016, 11:19
 • Wyślij
 • Drukuj

W pierwszym półroczu 2016 r. w życie weszło 12 tys. 796 stron maszynopisu nowego prawa, czyli jedynie o 0,1 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszego „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce”.

Reklama

Autorzy badania, prowadzonego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton, zwracają też uwagę, że w 2015 r. dynamika tworzenia nowego prawa wyniosła 16,4 proc. Obecne wyhamowanie dynamiki – do 0,1 proc. - jest pierwszym takim przypadkiem od 2011 r.

"Fakt, że tempo produkcji prawa w Polsce w ostatnich miesiącach wyhamowało, to powód do umiarkowanego optymizmu. Miejmy nadzieję, że legislatorzy zdali sobie sprawę z tego, jak dużym problemem jest w Polsce zmienność otoczenia prawnego i będą starali się ograniczać liczbę wprowadzanych regulacji" – ocenił partner zarządzający Grant Thornton w Polsce Tomasz Wróblewski.

Z wyliczeń ekspertów tej firmy wynika, że jeśli utrzymana zostanie dynamika przyrostu prawa z pierwszego półrocza, to w całym 2016 r. wejdą w życie 29 tys. 872 strony nowego prawa, a więc o 29 stron więcej niż przed rokiem.

Autorzy badania przypomnieli, że w ostatnich tygodniach minionego roku odnotowali "rekordowy przyrost nowych regulacji". "Rząd Beaty Szydło przez swoje pierwsze sześć tygodni (od expose 18 listopada 2015 r. do końca grudnia 2015 r.) zdążył wprowadzić w życie 483 akty prawne, które zawierały łącznie 6 tys. 594 strony maszynopisu. Takiego tempa tworzenia prawa nie odnotowaliśmy nigdy wcześniej w naszym badaniu" – podkreślono w podsumowaniu badania.

"Może się więc okazać, że obecne wyhamowanie to tylko efekt oddechu po tamtej legislacyjnej nawałnicy i dynamika znowu zacznie przyspieszać" – stwierdził Wróblewski.

Autorzy badania wyliczyli, że na samo czytanie wszystkich nowych aktów prawnych najwyższej rangi, statystyczny obywatel lub przedsiębiorca musiałby obecnie poświęcić codziennie już 3 godziny i 53 minuty. To o 27 minut więcej niż przed rokiem.

"Aby być na bieżąco ze zmianami w prawie, nie wystarczy jedynie śledzić nowe akty prawne, ale też osadzać je w odpowiednim kontekście prawnym i dostosowywać firmy do nowych przepisów" – zaznaczył Wróblewski.

"Oznacza to, że zmian w polskim prawie jest obecnie tak ogromna liczba, że w praktyce polscy obywatele i przedsiębiorcy nie są fizycznie w stanie się tym zmianom podporządkować. Oznacza to, że są niejako systemowo narażeni na ryzyko łamania prawa, a więc grozi im niezawiniona kara" – dodał.

"Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce" po raz pierwszy opublikowano w lutym 2015 r. To projekt Grant Thornton - firma prześledziła liczbę uchwalanych w Polsce przepisów od 1918 roku i od 2014 roku stale monitoruje skalę zmienności systemu prawnego w Polsce. Autorzy badania sprawdzają, jak mocno zmieniają się krajowe przepisy, szczególnie dotyczące prowadzenia obrotu gospodarczego, a także, jak bardzo utrudnia to życie przedsiębiorcom i konsumentom. Dane aktualizowane są co kwartał i można je śledzić na stronie internetowej: www.barometrprawa.pl. (PAP)

rbk/ as/ EŚ

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.