Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

E-inicjatywa obywatelska

Tomasz Żółciak24.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.07.2016, 11:16

Rzecznik praw obywatelskich chce, by Polacy mogli w sieci składać podpisy pod społecznymi projektami ustaw. Pomysł popiera Ministerstwo Cyfryzacji.

Reklama

Ustawy pisane przez obywateli wciąż należą w Polsce do rzadkości. W kadencji Sejmu 2007– –2011 zgłoszono zaledwie 19 takich projektów, w latach 2011– –2015 inicjatyw było ich 28. Obecnie na stronach internetowych Sejmu VIII kadencji widnieje tylko jeden projekt obywatelski dotyczący wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży. Główną przyczyną bynajmniej nie jest brak zaangażowania Polaków.

Walka z czasem

Wniesienie obywatelskiego projektu pod obrady Sejmu nie jest proste. Całą procedurę określa ustawa z 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz.U. nr 62, poz. 688 ze zm.). Potrzebna jest m.in. grupa 15 osób, która zawiąże komitet. Następnie konieczne jest zebranie tysiąca głosów poparcia dla komitetu. Po zarejestrowaniu go za pośrednictwem marszałka Sejmu komitet ma zaledwie trzy miesiące na złożenie w Sejmie projektu ustawy wraz z listą zebranych pod nim 100 tysięcy podpisów.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.