Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Akt oskarżenia w sprawie wyłudzeń odszkodowań za fikcyjne kolizje drogowe

26.07.2016, 10:17; Aktualizacja: 26.07.2016, 10:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Sześć osób oskarżyła Prokuratura Regionalna w Warszawie o współudział w wyłudzaniu odszkodowań komunikacyjnych w latach 2001-2002 na szkodę PZU. Wśród oskarżonych są właściciele lub kierowcy aut, którzy dokumentowali fikcyjne kolizje drogowe.

Reklama

Jak podano na stronie internetowej tej prokuratury, akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Oskarżonym zarzucono popełnienie oszustw w związku z fikcyjnymi kolizjami drogowymi, które stanowiły podstawę wypłat z tytułu umów ubezpieczeń komunikacyjnych. W tym celu sporządzano fałszywe oświadczenia co do takich kolizji, które były przedstawiane przy zgłaszaniu szkód komunikacyjnych i służyły do wprowadzania w błąd pracowników towarzystw ubezpieczeniowych.

Zgłaszane kolizje stanowiły podstawę wszczęcia postępowań odszkodowawczych oraz wypłat nienależnych odszkodowań z tytułu podawanych zdarzeń ubezpieczeniowych - podkreśla prokuratura.

Wśród oskarżonych są właściciele lub kierowcy pojazdów, którzy według uzgodnionych, fikcyjnych okoliczności zdarzeń drogowych, w dokumencie objętym drukiem zgłoszenia szkody w pojeździe z ubezpieczenia podawali, iż brali udział w kolizjach. Według prokuratury, sprawcy dokonywali opisu uszkodzeń pojazdów w sposób niezgodny z prawdziwymi okolicznościami ich powstania.

Zdaniem prokuratury oskarżeni współpracowali z innymi osobami, w tym z rzeczoznawcami z PZU SA, czym wprowadzali w błąd osoby odpowiedzialne w inspektoracie PZU SA w Warszawie za wypłatę odszkodowań co do rzeczywistego sposobu powstania uszkodzeń. W rezultacie PZU SA doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wypłatę odszkodowań z tytułu ubezpieczenia OC lub AC w łącznej wysokości ponad 40 tys. zł.

Sprawę tę wyłączono ze śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie, obejmującego 49 podejrzanych, wśród których są także rzeczoznawcy pracujący w przeszłości dla PZU SA oraz osoby, którym zarzuca się działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. (PAP)

sta/ pz/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.