Czwartek, 20 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Akt oskarżenia w sprawie wyłudzeń odszkodowań za fikcyjne kolizje drogowe

26.07.2016, 10:17; Aktualizacja: 26.07.2016, 10:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Sześć osób oskarżyła Prokuratura Regionalna w Warszawie o współudział w wyłudzaniu odszkodowań komunikacyjnych w latach 2001-2002 na szkodę PZU. Wśród oskarżonych są właściciele lub kierowcy aut, którzy dokumentowali fikcyjne kolizje drogowe.

Reklama

Jak podano na stronie internetowej tej prokuratury, akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Oskarżonym zarzucono popełnienie oszustw w związku z fikcyjnymi kolizjami drogowymi, które stanowiły podstawę wypłat z tytułu umów ubezpieczeń komunikacyjnych. W tym celu sporządzano fałszywe oświadczenia co do takich kolizji, które były przedstawiane przy zgłaszaniu szkód komunikacyjnych i służyły do wprowadzania w błąd pracowników towarzystw ubezpieczeniowych.

Zgłaszane kolizje stanowiły podstawę wszczęcia postępowań odszkodowawczych oraz wypłat nienależnych odszkodowań z tytułu podawanych zdarzeń ubezpieczeniowych - podkreśla prokuratura.

Wśród oskarżonych są właściciele lub kierowcy pojazdów, którzy według uzgodnionych, fikcyjnych okoliczności zdarzeń drogowych, w dokumencie objętym drukiem zgłoszenia szkody w pojeździe z ubezpieczenia podawali, iż brali udział w kolizjach. Według prokuratury, sprawcy dokonywali opisu uszkodzeń pojazdów w sposób niezgodny z prawdziwymi okolicznościami ich powstania.

Zdaniem prokuratury oskarżeni współpracowali z innymi osobami, w tym z rzeczoznawcami z PZU SA, czym wprowadzali w błąd osoby odpowiedzialne w inspektoracie PZU SA w Warszawie za wypłatę odszkodowań co do rzeczywistego sposobu powstania uszkodzeń. W rezultacie PZU SA doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wypłatę odszkodowań z tytułu ubezpieczenia OC lub AC w łącznej wysokości ponad 40 tys. zł.

Sprawę tę wyłączono ze śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie, obejmującego 49 podejrzanych, wśród których są także rzeczoznawcy pracujący w przeszłości dla PZU SA oraz osoby, którym zarzuca się działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. (PAP)

sta/ pz/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.