Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Śledztwo w sprawie sprzedaży lokali użytkowych w centrum Warszawy

27.07.2016, 11:12; Aktualizacja: 27.07.2016, 11:46
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie sprzedaży w trybie bezprzetargowym trzech lokali użytkowych w centrum Warszawy poniżej ich wartości rynkowej - podała rzeczniczka prokuratury Agnieszka Zabłocka- Konopka.

Reklama

Jak poinformowała PAP, śledztwo prowadzone jest w sprawie "wyrządzenia przez pracowników Urzędu Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy oraz zastępców burmistrza Dzielnicy Śródmieście - zobowiązanych na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez prezydenta Warszawy do zajmowania się sprawami majątkowymi dzielnicy, dotyczących zbywania lokali użytkowych - znacznej szkody majątkowej, a także szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez niedopełnienie ciążących na nich obowiązków".

Jak podała rzeczniczka, miało to polegać na sprzedaży w trybie bezprzetargowym lokali użytkowych: przy ul. Koszykowej 10 - za kwotę 256 tys. zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła 550 tys. zł; przy ul. Krakowskie Przedmieście 16/18 - za kwotę ponad miliona zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła ponad 3 mln zł oraz przy ul. Ordynackiej 11 - za kwotę 569 tys. zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła 1,6 mln zł. Jak ustaliła PAP, lokal przy Krakowskim Przedmieściu to popularna restauracja; dwa pozostałe lokale to sklepy.

Zawiadomienie złożyło Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Początkowo, 4 maja, odmówiono wszczęcia śledztwa; 15 lipca Prokuratura Regionalna w Warszawie uwzględniła zażalenie Stowarzyszenia. Uchylono wtedy postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, celem jego kontynuowania w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Połączono też do wspólnego prowadzenia sprawę Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, dotyczącą sporządzenia operatów szacunkowych przez rzeczoznawców majątkowych z określenia wartości rynkowej nieruchomości tych trzech lokali. "Badane operaty szacunkowe były bowiem podstawą ustalenia ceny sprzedaży ww. nieruchomości lokalowych w trybie bezprzetargowym" - dodała rzeczniczka.

Według niej, postępowanie obejmuje także poświadczenie nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne, przez funkcjonariuszy publicznych uprawnionych do wystawienia dokumentu w postaci wykazu lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w drodze bezprzetargowej wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu, poprzez określenie ceny lokalu przy ul. Ordynackiej 11 w sposób odbiegający od ceny rzeczywiście uzyskanej w wyniku transakcji sprzedaży z marca 2014 r.

(PAP)

sta/ itm/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.