Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Śledztwo w sprawie sprzedaży lokali użytkowych w centrum Warszawy

27.07.2016, 11:12; Aktualizacja: 27.07.2016, 11:46
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie sprzedaży w trybie bezprzetargowym trzech lokali użytkowych w centrum Warszawy poniżej ich wartości rynkowej - podała rzeczniczka prokuratury Agnieszka Zabłocka- Konopka.

Reklama

Jak poinformowała PAP, śledztwo prowadzone jest w sprawie "wyrządzenia przez pracowników Urzędu Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy oraz zastępców burmistrza Dzielnicy Śródmieście - zobowiązanych na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez prezydenta Warszawy do zajmowania się sprawami majątkowymi dzielnicy, dotyczących zbywania lokali użytkowych - znacznej szkody majątkowej, a także szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez niedopełnienie ciążących na nich obowiązków".

Jak podała rzeczniczka, miało to polegać na sprzedaży w trybie bezprzetargowym lokali użytkowych: przy ul. Koszykowej 10 - za kwotę 256 tys. zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła 550 tys. zł; przy ul. Krakowskie Przedmieście 16/18 - za kwotę ponad miliona zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła ponad 3 mln zł oraz przy ul. Ordynackiej 11 - za kwotę 569 tys. zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła 1,6 mln zł. Jak ustaliła PAP, lokal przy Krakowskim Przedmieściu to popularna restauracja; dwa pozostałe lokale to sklepy.

Zawiadomienie złożyło Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Początkowo, 4 maja, odmówiono wszczęcia śledztwa; 15 lipca Prokuratura Regionalna w Warszawie uwzględniła zażalenie Stowarzyszenia. Uchylono wtedy postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, celem jego kontynuowania w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Połączono też do wspólnego prowadzenia sprawę Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, dotyczącą sporządzenia operatów szacunkowych przez rzeczoznawców majątkowych z określenia wartości rynkowej nieruchomości tych trzech lokali. "Badane operaty szacunkowe były bowiem podstawą ustalenia ceny sprzedaży ww. nieruchomości lokalowych w trybie bezprzetargowym" - dodała rzeczniczka.

Według niej, postępowanie obejmuje także poświadczenie nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne, przez funkcjonariuszy publicznych uprawnionych do wystawienia dokumentu w postaci wykazu lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w drodze bezprzetargowej wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu, poprzez określenie ceny lokalu przy ul. Ordynackiej 11 w sposób odbiegający od ceny rzeczywiście uzyskanej w wyniku transakcji sprzedaży z marca 2014 r.

(PAP)

sta/ itm/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.