Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Bez TK gwarancje ochrony praw człowieka stają się iluzoryczne

28.07.2016, 14:56; Aktualizacja: 28.07.2016, 15:24
 • Wyślij
 • Drukuj

HFPC skierowała list do specjalnej sprawozdawczyni ONZ ds. niezależności sędziów i prawników prof. Moniki Pinto na temat obecnej sytuacji wokół trybunału.

Reklama

Zdaniem fundacji trwający od prawie roku kryzys konstytucyjny stwarza poważne zagrożenie dla niezależności całego wymiaru sprawiedliwości. „Bez efektywnego Trybunały Konstytucyjnego wszystkie gwarancje ochrony praw człowieka stają się iluzoryczne” – czytamy w wystąpieniu HFPC.

HFPC zwróciła również uwagę na planowaną nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt zakłada istotną zmianę w trybie powoływania nowych sędziów. Do tej pory było tak, że do kompetencji Krajowej Rady Sądownictwa należało wskazywanie najlepszego kandydata na stanowisko sędziego spośród wszystkich przedstawionych zgłoszeń, a prezydent tę osobę powoływał. W świetle projektu, KRS będzie musiała przedstawić głowie państwa dwóch kandydatów spośród których to prezydent wybierze osobę na wolne stanowisko. Zdaniem fundacji takie rozwiązanie negatywnie wpłynie na niezależność konstytucyjnego organu jakim jest KRS i naruszy zasadę sędziowskiej niezależności.

W związku z powyższym HFPC zwróciła się z prośbą do prof. Moniki Pinto o przyjrzenie się sytuacji w Polsce i wypracowania rekomendacji dotyczących zmian legislacyjnych i wydarzeń uderzających w niezależność sędziowską z ostatnich miesięcy.

PS/źródło: HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.