Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Bezprawie na parkiecie

Patryk Słowik02.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 02.08.2016, 06:51

Opieszałość resortu finansów spowodowała, że za przestępstwa giełdowe nic dziś nie grozi. W wyniku nieuwagi wykastrowano przepisy karne kluczowej ustawy.

Reklama

Emitenci od 3 lipca 2015 r. żyją w zupełnie nowej rzeczywistości. Tego dnia weszło w życie unijne rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation), które wywróciło rynek do góry nogami. Co więcej, część unijnych regulacji jest niezgodnych z postanowieniami polskiej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 94 ze zm.). Komisja Nadzoru Finansowego odpowiedzialna za nadzór nad rynkiem wskazała więc, które przepisy rodzimego aktu należy stosować, a których nie.

Okazało się jednak, że to właśnie do tych „nieaktualnych” wprost odwołują się przepisy karne ustawy. To zaś, zdaniem ekspertów, powoduje, że przestępstwa przeciwko obrotowi – jak choćby wykorzystywanie informacji poufnych – uległy faktycznej depenalizacji. A to fatalne wieści dla wszystkich zainteresowanych inwestycjami. Podejmowanie ryzyka na giełdzie w momencie, gdy np. członek zarządu dużej spółki jest w stanie wpłynąć w niemal dowolny sposób na kurs jej akcji, jest bowiem co najmniej nierozsądne.

Brak sankcji


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.